Ceny koncentratów jabłkowego i pomarańczowego. Analiza BGŻ

Autor: BGŻ 21 kwietnia 2015 12:13

Ceny koncentratów jabłkowego i pomarańczowego. Analiza BGŻ www.shutterstock.com

Według notowań Foodnews, cena koncentratu soku jabłkowego z Polski w drugiej połowie kwietnia br. (17.04) kształtowała się na poziomie 1,1 euro/kg. Oznaczało to wzrost aż o 62 proc. w stosunku do początku stycznia 2015 roku, kiedy wynosiła zaledwie 0,68 euro/kg - informują analitycy BGŻ.

Kwietniowy poziom cen koncentratu był również o 10 proc. wyższy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Po raz pierwszy, biorąc pod uwagę notowania Foodnews, w bieżącym sezonie cena wzrosła do poziomu powyżej 1 euro/kg. Dynamicznym wzrostom cen sprzyjają większe zakupy zagęszczonego soku przez Rosję i USA, będące z kolei rezultatem mniejszej podaży soku z Chin.

W opozycji  o koncentratu jabłkowego znajdują się natomiast ceny zagęszczonego soku pomarańczowego, mimo stosunkowo niskich zapasów na rynkach światowych. Zgodnie z Foodnews, cena mrożonego soku pomarańczowego z Brazylii (CFR Rotterdam) w pierwszej dekadzie kwietnia br. ukształtowała się na poziomie 2,00 USD/kg  tj. o 10 proc. niższym niż rok wcześniej.

Spadkowa tendencja notowana jest również na rynkach terminowych. Notowania kontraktów futures koncentratu soku pomarańczowego w połowie kwietnia (17.04) w obniżyły się o 18 proc. w stosunku do stycznia br. do 1,15 USD/lbs (-31 proc. r/r). 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM