Ceny jabłek w skupach stabilne i wysokie. Wahają się między 45-55 gr/kg

Autor: Aneta Gwara / www.sadyogrody.pl 01 października 2015 09:30

Ceny jabłek w skupach stabilne i wysokie. Wahają się między 45-55 gr/kg Ceny jabłek przemysłowych wahają się między 45-55 gr/kg w całym kraju. Właściciele skupów uważają, że takie poziomy cenowe powinny się utrzymać/ fot. shutterstock

Skupy jabłek przemysłowych działają pełną parą. Wraz z rozpoczęciem zbiorów jesiennych odmian jabłek przebywa, jednak - jak twierdzą eksperci - w tym roku owoców z przeznaczeniem do przetwórstwa jest dużo mniej niż w zeszłym sezonie. Odbicie ma to również w cenach, które w większości województw wzrosły nawet o kilkanaście groszy w porównaniu do początku września i oscylują w graniach 50 gr/kg  – wynika z badania „Barometr cen skupu jabłek” przeprowadzonego przez redakcję serwisu www.sadyogrody.pl.

Ceny jabłek przemysłowych w tym sezonie – w porównaniu do poprzedniego – są zadowalające dla sadowników. W środku sezonu rok temu owoce skupowane były po 10-15 gr/kg, podczas gdy w tym roku na starcie sadownicy otrzymali około 35-45 gr/kg. Na początku września tendencje były raczej wzrostowe, jednak właściciele skupów obawiali się, że wraz z większą podażą owoców ze zbiorów jesiennych ten trend ulegnie zmianie. Jednak jak się okazuje ceny owoców "przemysłowych" od ostatniego badania wzrosły i w całym kraju oscylują między 45-55 gr/kg.

Oto ceny zanotowane przez ankieterów serwisu www.sadyogrody.pl w punktach skupu jabłek przemysłowych w dniu 30 września 2015 r.:

- woj. dolnośląskie – 45-50 gr/kg (w porównaniu do 38-40 gr/kg na początku września br.)

- woj. kujawsko-pomorskie – 50-55 gr/kg (w porównaniu do 40 gr/kg na początku września br.)

- woj. lubelskie – 50-52 gr/kg (w porównaniu do 44-45 gr/kg na początku września br.)

- woj. łódzkie – 52 gr/kg (w porównaniu do 40 gr/kg na początku września br.)

- woj. małopolskie – 48 gr/kg (w porównaniu do 35-39 gr/kg na początku września br.)

- woj. mazowieckie – 52 gr/kg (w porównaniu do 40-43 gr/kg na początku września br.)

- woj. podkarpackie – 45-50 gr/kg (w porównaniu do 37-40 gr/kg na początku września br.)

- woj. pomorskie – 50-51 gr/kg (brak danych do porównania)

- woj. warmińsko-mazurskie – 50 gr/kg (brak danych do porównania)

- woj. wielkopolskie – 45 gr/kg (w porównaniu 35-38 gr/kg na początku września br.)

Jak twierdzą właściciele skupów ceny w większości województw utrzymują stabilne poziomy i tak już pozostanie. Z całą pewnością dobra sytuacja na początku sezonu skupowego spowodowana jest małą podażą a dużym popytem ze strony przetwórstwa. Zagęszczony sok (produkowany z jabłek) w zeszłym roku był tani i wyprzedano zapasy, a zapotrzebowanie rynków eksportowych jest dość spore.

Ceny zagęszczonego soku jabłkowego również dobrze rokują. W sierpniu zeszłego roku 1 kg jabłkowego soku zagęszczonego kosztował 0,60-0,70 euro, zaś w tym roku na początku września, jest to wartość wyższa, wynosząca 1,20-1,30 euro/kg. Są to czynniki, które dają nadzieję, na łatwiejszy zbyt i wyższe ceny. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM