Ceny jabłek przemysłowych wahają się między 20-40 gr/kg

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 06 lutego 2016 11:28

Ceny jabłek przemysłowych wahają się między 20-40 gr/kg W tym roku sadownicy nie narzekali na ceny skupu jabłek przemysłowych, ponieważ były zdecydowanie wyższe niż w zeszłym sezonie/ fot. shutterstock

W 2015 roku sadownicy nie narzekali na ceny skupu jabłek przemysłowych, ponieważ były zdecydowanie wyższe niż w zeszłym sezonie. Na koniec roku ich poziomy wahały się między 30-45 gr/kg. Nowy rok nie przyniósł niespodzianek, a na początku lutego ceny jabłek przemysłowych oscylują między 20-40 gr/kg – wynika z badania „Barometr cen jabłek przemysłowych” przeprowadzonego przez redakcję serwisu www.sadyogrody.pl.

W tym roku ceny skupu jabłek przemysłowych z całą pewnością były zadowalające dla sadowników, a dla przetwórców? Podaż koncentratu jest mniejsza niż rok wcześniej ze względu na mniejszą produkcję i niskie zapasy na początku sezonu. Jednak trzeba przyznać, że handel nie jest tak dynamiczny jak w roku poprzednim z powodu niższego popytu ze strony USA i Kanady, które zaopatrują się w zagęszczony sok jabłkowy pochodzący z Chin.

Oto ceny zanotowane przez ankieterów serwisu www.sadyogrody.pl w punktach skupu jabłek przemysłowych w dniu 4 lutego 2015 r.:

- woj. lubelskie – 30 gr/kg (w porównaniu do 40 gr/kg w połowie grudnia ubiegłego roku)

- woj. łódzkie – 30 gr/kg przemysł „mokry”, 40 gr/kg przemysł „suchy” (w porównaniu do 35 gr/kg w połowie grudnia ubiegłego roku)

- woj. małopolskie – 20 gr/kg (w porównaniu do 30 gr/kg w połowie grudnia ubiegłego roku)

- woj. mazowieckie – 30 gr/kg przemysł „mokry”, 40 gr/kg przemysł „suchy” (w porównaniu do 35-37 gr/kg w połowie grudnia ubiegłego roku)

- woj. świętokrzyskie – 30 gr/kg (w porównaniu do 40 gr/kg w połowie grudnia ubiegłego roku)

- woj. wielkopolskie – 40 gr/kg (w porównaniu do 45 gr/kg w połowie grudnia ubiegłego roku)

W porównaniu do cen zanotowanych w połowie grudnia można uznać, że sytuacja na rynku jabłek przemysłowych jest stabilna. Jednak jak twierdzą właściciele skupów owoców póki co jest mało, ponieważ większość sadowników nie decyduje się jeszcze na otwieranie przechowalni.

Warto podkreślić, że w analogicznym sezonie rok temu, ceny jabłek z przeznaczeniem do przetwórstwa wynosiły średnio 25 gr/kg. Ich wzrost nastąpił dopiero w marcu na około 34 gr/kg. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM