Ceny jabłek przemysłowych stale rosną. Wahają się między 22-35 gr/kg

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 09 listopada 2016 12:01

Ceny jabłek przemysłowych stale rosną. Wahają się między 22-35 gr/kg Obecnie na terenie całego kraju jabłka przemysłowe skupowane są za 22-35 gr/kg / fot. shutterstock

Ceny jabłek przemysłowych sukcesywnie rosną. Podczas ostatniego badania „Barometr cen skupu jabłek przemysłowych” przeprowadzonego przez redakcję serwisu www.sadyogrody.pl owoce do przetwórstwa na terenie monitorowanych województw skupowane były za 20-24 gr/kg. Obecnie cena jest nawet 10 gr wyższa.

Na początku sezonu eksperci oceniali, że ceny jabłek przemysłowych będą bardzo niskie ze względu na wysoką podaż owoców. Jednak jak się okazało wcale nie ma ich zbyt dużo o czym świadczyć mogą podwyżki cen. Obecnie na terenie całego kraju skupowane są za 22-35 gr/kg.

Oto ceny zanotowane przez ankieterów serwisu www.sadyogrody.pl w punktach skupu jabłek przemysłowych w dniu 9 listopada 2016 r.:

- woj. dolnośląskie: 22 gr/kg (w porównaniu do 23-24 gr/kg na początku października br.)

- woj. lubelskie: 35 gr/kg (w porównaniu do 20 gr/kg na początku października br.)

- woj. łódzkie: 32 gr/kg (w porównaniu do 21 gr/kg na początku października br.)

- woj. małopolskie: 32-35 (w porównaniu do 21 gr/kg na początku października br.)

- woj. mazowieckie: 32-33 gr/kg (w porównaniu do 21-22 gr/kg na początku października br.)

- woj. pomorskie: 30 gr/kg (brak danych do porównania)

- woj. świętokrzyskie: 35 gr/kg (brak danych do porównania)

- woj. wielkopolskie: 29 gr/kg (w porównaniu do 20-24 gr/kg na początku października br.)

Właściciele skupów przyznają, że w większości województw ceny jabłek przemysłowych w ostatnim czasie rosną. Ponadto twierdzą, że mogą dojść nawet do 40 gr/kg. Jabłek – jak się okazało – nie ma wcale zbyt dużo a zapotrzebowanie jest stosunkowo duże.

Warto przypomnieć, że na początku tego sezonu Związek Sadowników RP oszacował, że cena zagęszczonego soku jabłkowego na rynkach światowych daje możliwość płacenia sadownikom nawet 35 gr/kg, dając jednocześnie zysk przetwórcom. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli przemysłu przetwórczego jest to cena możliwa do uzyskania.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM