Ceny jabłek przemysłowych stabilne. Wahają się między 15-20 gr/kg

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 29 kwietnia 2016 09:44

Ceny jabłek przemysłowych stabilne. Wahają się między 15-20 gr/kg Ceny jabłek przemysłowych na początku drugiego kwartału roku są jednak względnie niskie. Według danych MRiRW ich poziom jest o 40 proc. niższy niż rok temu / fot. shutterstock

Sytuacja na rynku jabłek przemysłowych jest raczej stabilna. Chociaż w porównaniu do ostatniego badania „Barometr cen skupu jabłek przemysłowych” jabłka przemysłowe potaniały to od kilku tygodni utrzymują równe poziomy z niewielkimi wahaniami o kilka groszy w górę bądź w dół.

Ceny jabłek przemysłowych na początku drugiego kwartału roku są jednak względnie niskie. Według danych MRiRW ich poziom jest o 40 proc. niższy niż rok temu, kiedy to średnia cena jabłek do przetwórstwa wynosiła 38 gr/kg. Wpływ na to może mieć sytuacja na rynku jabłek deserowych, która pozostaje pod znakiem niskiego popytu i cen.

Nie bez znaczenia jest również jakość przechowywanych jabłek, która rozczarowała sadowników. Część owoców z chłodni musiała zostać skierowana do przetwórstwa.  

Oto ceny zanotowane przez ankieterów serwisu www.sadyogrody.pl w punktach skupu jabłek przemysłowych w dniu 28 kwietnia 2015 r.:

- woj. dolnośląskie: 20 gr/kg (w porównaniu do 38 gr/kg w połowie marca br.)

- woj. lubelskie: 19 gr/kg (w porównaniu do 20 gr/kg w połowie marca br.)

- woj. łódzkie: 20 gr/kg (cena nie zmieniła się)

- woj. małopolskie: 15 gr/kg (cena nie zmieniła się)

- woj. mazowieckie: 20 gr/kg (w porównaniu do 15-18 gr/kg w połowie marca br.)

- woj. pomorskie: 15-20 gr/kg w zależności od rodzaju przemysłu (brak danych do porównania)

- woj. świętokrzyskie: 15-18 gr/kg (w porównaniu do 18 gr/kg w połowie marca br.)

Jak wynika z przeprowadzonego badania ceny jabłek na terenie całej Polski wahają się między 15-20 gr/kg. Właściciele skupów mówią jednogłośnie, że od pewnego czasu ceny pozostają na stabilnych poziomach. Niewielkie tygodniowe wahania sięgają kilku groszy i związane są z okresowymi wahaniami podaży jabłek przemysłowych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM