Ceny jabłek przemysłowych spadają. Będą kolejne obniżki?

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 07 października 2015 16:11

Ceny jabłek przemysłowych spadają. Będą kolejne obniżki? Ceny jabłek 'przemysłowych' spadły, ponieważ zwiększyła się podaż/ fot. shutterstock

Jabłek przemysłowych jest mniej niż w zeszłym roku, co ma odbicie w cenach proponowanych przez przetwórstwo. Tegoroczny sezon rozpoczął się obiecująco. Na początku września skupy proponowały 38-45 gr/kg. Właściciele skupów przewidywali kolejne wzrosty, które zostały osiągnięte z początkiem października – 55 gr/kg w niektórych województwach. Jednak tendencja wzrostowa została zahamowana, a w woj. mazowieckim ceny jabłek przemysłowych spadły do 40-42 gr/kg. Czyżby najwyższy pułap cenowy został osiągnięty?

Jak twierdzi Artur Witkowski, właściciel skupu w gminie Warka, ceny jabłek 'przemysłowych' spadły, ponieważ zwiększyła się podaż. - Pełną parą ruszyły zbiory jabłek odmian jesiennych i w porównaniu do początku września i października owoców do przetwórstwa jest coraz więcej. Trend obniżania cen przy zwiększeniu podaży jest dobrze znany. Przetwórnie planują kolejne obniżki. Teraz wszystko zależy od sadowników. Jeśli w dalszym w ciągu – pomimo spadku – będą sprzedawać jabłka to cena będzie sukcesywnie spadać. Jeśli zaś przetrzymają owoce w oczekiwaniu na wyższą cenę to może wzrosnąć. Przetwórstwo nie może sobie pozwolić na kilkudniowy przestój przez brak surowca, a nauczeni doświadczeniami z poprzednich lat wiedzą, że obniżenie cen powoduje panikę i zwiększenie dostaw – komentuje.

- W poniedziałek, do południa owoce skupowane były jeszcze po 50 gr/kg. Jednak większe dostawy surowca spowodowały, że przetwórstwo postanowiło „próbować” na ile mogą sobie pozwolić – dodał Artur Witkowski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM