Cena truskawek do mrożenia wyższa niż rok temu. Analiza BGŻ BNP Paribas

Autor: Bank Gospodarki Żywnościowej 07 lipca 2015 12:14

Cena truskawek do mrożenia wyższa niż rok temu. Analiza BGŻ BNP Paribas fot. shutterstock

Skup truskawek do przetwórstwa w kraju dobiega końca. Zgodnie z notowaniami Zakładu Ekonomiki Ogrodnictwa IERiGŻ-PIB (za Ministerstwo Rolnictwa) średnia cena truskawek do mrożenia w trzech minionych tygodniach (15-30.06) wyniosła 2,77 zł/kg (loco zakład) i była o 4 proc. wyższa niż przed rokiem. Mimo wzrostu, cena ukształtowała się na relatywnie niskim poziomie na tle ostatniego pięciolecia - informują analitycy BGŻ BNP Paribas.

Istotnym wzrostom cen w sezonie bieżącym, mimo niekorzystnych warunków podczas zbioru i prawdopodobnie mniejszych zbiorów, nie sprzyjała sytuacja popytowo-podażowa na rynkach zagranicznych. Zgodnie z Foodnews popyt na mrożone truskawki w Unii wciąż jest słaby.

W pierwszym kwartale łączny import truskawek mrożonych przez Unię wyniósł 63,6 tys. t i był o 3 proc. mniejszy niż rok wcześniej. Przyczyniły się do tego głównie mniejsze dostawy z Chin. Z drugiej strony wzrósł import wewnątrzunijny - głównie z Polski. Sprzyjała temu większa produkcja w naszym kraju. Część odbiorców europejskich ze względu na  niskie ceny mrożonych truskawek i dużą ich dostępność zaopatrzyła się w surowiec w sezonie poprzednim.

Ocenia się że obecne zapasy tych produktów są wciąż wysokie. Ceny mrożonych truskawek polskich  nie zmieniły się istotnie w ciągu ostatnich miesięcy i wciąż pozostają relatywnie niskie. Według notowań Foodnews, średnia cena mrożonych truskawek z Polski (niekalibrowanych odm. Senga Sengana)  w pierwszym tygodniu lipca wynosiła 1,05-1,1 euro/kg i była zbliżona do tej odnotowanej przed rokiem. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM