CEDC rozważa rozpoczęcie produkcji cydru z polskich jabłek

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 14 września 2015 16:03

CEDC rozważa rozpoczęcie produkcji cydru z polskich jabłek Producent wódki oraz dystrybutor alkoholu, rozważa rozpoczęcie produkcji cydru w Polsce/ fot. shutterstock

CEDC, producent wódki oraz dystrybutor alkoholu, rozważa rozpoczęcie produkcji cydru w Polsce, z polskich jabłek. Decyzja może zostać podjęta w okolicach października – mówi Monzer Elabrashy, dyrektor generalny CEDC w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.

- Inwestygujemy rynek cydru i produkcja jest możliwa, a jeśli rozpoczęlibyśmy produkcję to z polskich jabłek (…) Decyzję o produkcji cydru zapewne podejmiemy gdzieś w połowie października - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Monzer Elabrashy.

Cydr, czyli fermentowany napój alkoholowy z jabłek o zawartości alkoholu ok. 2-7 proc., to bardzo młoda kategoria alkoholi w Polsce. Zaczęło się o nim głośniej mówić w połowie 2013 roku. 

W 2013 roku sprzedaż cydru w Polsce sięgnęła około 2 miliona litrów, podczas gdy w 2014 roku było to już ok. 9-10 miliona litrów. W 2015 roku sprzedaż cydru może podwoić się wobec roku ubiegłego.

Zdaniem ekspertów rynek cydru w Polsce może w perspektywie pięciu lat dojść do poziomu ok. 30-50 milionów litrów, czyli ok. 0,8-1,5 proc. rynku piwa, a docelowo może sięgnąć nawet 2,0 procent rynku piwa, czyli ok. 70 czy nawet 80 milionów litrów.

Więcej czytaj na www.portalspozywczy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM