Brakuje jabłek, kalafiorów i brokułów do przetwórstwa

Autor: Agrobiznes w TVP 23 września 2015 15:14

Brakuje jabłek, kalafiorów i brokułów do przetwórstwa Przez suszę jest mniej jabłek przemysłowych, dobrej jakości kalafiorów i brokułów/ fot. shutterstock

Ten tydzień przynosi kolejny wzrost cen skupu jabłek przemysłowych. Rosną potrzeby, ale nie podaż. Mniejsze porażenia szkodnikami i chorobami, mniejsze gradobicia skutkują także mniejszą ilością owoców poszukiwanych przez przemysł. Na rynku brakuje również dobrej jakości kalafiorów i brokułów – podaje Agrobiznes w TVP.

Stawki za jabłka przywiezione do zakładów zaczynają się od 0,54 gr w województwie łódzkim, a kończą na 0,58 gr na Śląsku. Jabłek jest wyraźnie mniej. Czy obawa o kupienie odpowiedniej ilości surowca nakręci ceny jeszcze bardziej?

Firmom brakuje zapasów koncentratu jabłkowego, więc będą walczyć o surowiec – mówią eksperci. Nerwową atmosferę podkręcają też wysokie ceny jabłek deserowych na eksport. Również na rynku jabłek deserowych mogą być braki.

Nie najlepiej wygląda też sytuacja z podażą dobrej jakości warzyw. Susza zrobiła swoje. Szczególnie widać to w przypadku kalafiorów i brokułów. Zakłady przetwórcze mają problem z kupieniem odpowiednich ilości surowca. Kto ma towar dobrej jakości woli go sprzedać na Słowację. Tam jest duży popyt i jeszcze wyższe ceny.

Zobacz więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM