Brak solidarności wśród sadowników. Wciąż dowożą jabłka na skupy

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 05 września 2016 11:21

Brak solidarności wśród sadowników. Wciąż dowożą jabłka na skupy Skup jabłek przemysłowych również pozostawia wiele do życzenia. Dlatego sadownicy jednoczą się i wstrzymują dostawy do punktów skupu / fot. shutterstock

Tegoroczna sytuacja producentów jabłek stoi pod wielkim znakiem zapytania. Perspektywy sprzedaży jabłek deserowych nie napawają optymizmem. Skup jabłek przemysłowych również pozostawia wiele do życzenia. Dlatego sadownicy jednoczą się i wstrzymują dostawy do punktów skupu. Jednak niestety, nie wszyscy.

Po zeszłorocznych wysokich cenach jabłek przemysłowych na początku sezonu skupu nikt nie liczył na powtórkę. Jednak przetwórcy zapowiadali, że będą utrzymywać poziomy wieloletnie. Niestety zapowiedzi się nie sprawdziły a ceny w zaczęły sukcesywnie spadać i osiągnęły poziom 15 gr/kg.

Związek Sadowników RP postanowił interweniować. Nawoływał do protestu i zawieszenia dostaw do punktów skupu. Jak argumentował ZSRP, zakłady przetwórcze od początku tego sezonu drastycznie i bezpodstawnie zaniżają ceny owoców. Argumenty od lat są takie same - nadprodukcja i niskie ceny koncentratu na świecie. - To kłamstwo i gra marketingowa – twierdzili przedstawiciele ZSRP.

Jednak trudno o solidarność wśród sadowników. Z jeden strony narzekają na niskie ceny jabłek przemysłowych, zaś z trudniej część z nich codziennie przywozi owoce do skupu. Taka forma protestu z całą pewnością będzie dużo bardziej skuteczna niżeli wystawanie pod przetwórniami. Wstrzymanie dostaw mogłoby spowodować wzrost cen, a przede wszystkim udowodnienie, że sadownicy są solidarni, potrafią mówić jednym głosem i walczą o swoje. Nie pozwalają na zaniżanie cen i traktowanie ich jak tanią siłą roboczą, która sprzedaje swoje plony poniżej kosztów produkcji  Jednak – jak wszędzie – znajdą się wyjątki, które twierdzą, że „to przecież i tak nic nie da”. Na pewno nic nie da, jeżeli producenci jabłek będą w dalszym ciągu podzieleni.

Kolejną inicjatywą Związku Sadowników RP jest protest w Warszawie. Ma odbyć się 12 września i ruszy spod pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM