Atrakcyjne ceny truskawek w skupach. Wyższy popyt na truskawki do mrożenia niż na koncentrat

Autor: www.sadyogrody.pl 27 czerwca 2017 09:48

Atrakcyjne ceny truskawek w skupach. Wyższy popyt na truskawki do mrożenia niż na koncentrat

Wysoki poziom cen truskawek w skupach potwierdza oczekiwania niskiej podaży tych owoców w bieżącym sezonie. Według IERiGŻ-PIB ceny truskawek do mrożenia w pierwszej połowie sezonu skupowego (2017) wyniosły średnio 5,20 zł/kg loco zakład i były przeciętnie o 60 proc. wyższe rok do roku - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynku rolno-spożywczego banku PKO BP.

Ekspert tłumaczy, że wysoka dynamika cen wynika z bazy odniesienia na początku ubiegłorocznego sezonu. - W ubiegłym sezonie skup rozpoczął się od relatywnie niskich cen, a truskawki wyraźnie drożały w kolejnych tygodniach. Niemniej w porównaniu nawet do cen z końcówki skupu ubiegłego sezonu wzrost jest znaczący bo 23 proc. Przeciętna cena truskawek bez szypułki według IERiGŻ-PIB w 2016 r. wyniosła 3,90 zł/kg - mówi ekspert. 

- Ceny truskawek do mrożenia uległy niewielkiej korekcie w dół w połowie czerwca br., ale wciąż przekraczały poziom 5 zł/kg loco zakład. Natomiast obniżyły się, w stosunku do oferowanych na początku sezonu, ceny truskawek z szypułką (o 15 proc.) co może świadczyć o wyższym popycie na truskawki do mrożenia niż na koncentrat. Niemniej i tak pozostawały znacznie, bo o ponad 50 proc. wyższe r/r (3,55 zł/kg loco zakład) - tłumaczy. 

Według niego, wsparciem dla cen truskawek jest niski poziom zapasów mrożonek po ubiegłorocznej, niższej produkcji, a także oczekiwane prawdopodobnie niższe zbiory pozostałych owoców do mrożenia w bieżącym sezonie, m.in. wiśni.

- Wyższe ceny surowca przełożyły się na wzrost cen truskawek mrożonych na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni, a w połowie miesiąca były już o ok. 20 proc. wyższe niż w styczniu 2017 r. i blisko dwukrotnie wyższe r/r - podsumował Mariusz Dziwulski. . 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM