Analiza www.sadyogrody.pl: W marcu wzrosły ceny skupu jabłek przemysłowych

Autor: www.sadyogrody.pl 04 kwietnia 2015 12:21

Analiza www.sadyogrody.pl: W marcu wzrosły ceny skupu jabłek przemysłowych fot. shutterstock.com

W marcu ponownie wzrosły ceny jabłek przemysłowych – o kilka groszy względem lutego br. W połowie miesiąca br. najniższą zarejestrowaną przez serwis www.sadyogrody.pl ceną było 18-20 gr/kg w woj. małopolskim, a najwyższą - 35-35 gr/kg w Kujawsko-Pomorskiem.

Od początku 2015 r. rosną ceny soków zagęszczonych, a to przekłada się na większy popyt i ceny jabłek przemysłowych. Wpływ na to mają na to coraz wyższe ceny jabłek deserowych, a także wstrzymywanie się przez sadowników ze sprzedażą jabłek ulokowanych w chłodniach, co może dodatkowo utrzymywać wysoką tendencję cenową.

Ponadto w wielu regionach Polski skup jabłek przemysłowych rozdzielany jest na tzw. "przemysł suchy", czyli jabłka pochodzące z odrzutów, ale lepszej jakości oraz tzw. "mokry" (zła jakość, zdarzają się owoce nadgnite). Stąd w naszym zestawieniu występują duże różnice między najniższą, a najwyższą ceną w regionie, np. w woj. kujawsko-pomorskim za 35 gr/kg skupowany jest przemysł mokry, a za 45 gr/kg – przemysł suchy.

Ostatnie badanie "Barometr cen skupu jabłek" przeprowadzone przez redakcję serwisu www.sadyogrody.pl w ostatnim tygodniu marca br. wykazało, że skup jabłek przemysłowych przeprowadzany jest głównie w połowie polskich regionach / województwach.

Oto ceny zanotowane przez naszych ankieterów w punktach skupu jabłek przemysłowych w połowie marca 2015 r.:

- woj. kujawsko-pomorskie – 35-45 gr/kg (w porównaniu do 32-35 gr/kg w lutym br.)

- woj. lubelskie – 30 gr/kg (28 gr/kg w lutym br.)

- woj. łódzkie – 37-40 gr/kg (25-30 gr/kg w lutym br.)

- woj. małopolskie – 18-20 gr/kg (18 gr/kg w lutym br.)

- woj. mazowieckie – 35-37 gr/kg (32-35 gr/kg w lutym br.)

- woj. podlaskie – 35-40 gr/kg (brak danych z lutego do porównania)

- woj. świętokrzyskie – 32 gr/kg (28 gr/kg w lutym br.)

- woj. wielkopolskie – 30-35 gr/kg (25-35 gr/kg w lutym br.)

Aktualne zestawienie z marca wykazało, że ceny jabłek przemysłowych wzrosły nawet o 10 gr/kg względem lutego. Jedynie w Małopolsce pozostały one bez zmian.

Jest to oczywiście związane z poprawą sytuacji na światowym rynku zagęszczonego soku jabłkowego, na produkcję którego przeznaczane są głównie jabłka przemysłowe. A to - zdaniem przedstawicieli tego rynku – może być spowodowane tym, że w Chinach jest mniej jabłek, więc rośnie zainteresowanie zagęszczonymi sokami z Polski.

Ceny w okolicach 30-40 gr/kg są dość atrakcyjne dla sadowników, ponieważ jesienią - w środku sezonu zbiorów - oscylowały one w granicach 10-15 gr/kg. Jednak, zdaniem ekspertów obecny poziom to i tak znacznie poniżej kosztów produkcji jabłek, które wynoszą minimum 40 gr.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM