Analiza www.sadyogrody.pl: Ceny jabłek przemysłowych ostro idą w górę

Autor: www.sadyogrody.pl 17 lutego 2015 07:53

Analiza www.sadyogrody.pl: Ceny jabłek przemysłowych ostro idą w górę fot. shutterstock.com

Wzrosły ceny jabłek przemysłowych – nawet o kilkanaście groszy względem stycznia br. W połowie lutego br. najniższą zarejestrowaną przez serwis www.sadyogrody.pl ceną było 18 gr/kg w woj. małopolskim, a najwyższą - 32-35 gr/kg w regionie Mazowsza oraz w Kujawsko-Pomorskiem.

Faktem jest, że w nowym roku ceny soków zagęszczonych wzrosły, a tym samym wzrósł też popyt i ceny za jabłka przemysłowe. Ponadto w wielu regionach skup jabłek przemysłowych rozdzielany jest na tzw. "przemysł suchy", czyli jabłka pochodzące z odrzutów, ale lepszej jakości tzw. "mokry" (zła jakość, zdarzają się owoce nadgnite). Stąd w naszym zestawieniu występują duże różnice między najniższą, a najwyższą ceną w regionie, np. w woj. mazowieckim za 32 gr/kg skupowany jest przemysł mokry, a za 35 gr/kg – przemysł suchy.

Ostatnie badanie "Barometr cen skupu jabłek" przeprowadzone przez redakcję serwisu www.sadyogrody.pl 16 lutego 2014 r. wykazało, że skup jabłek przemysłowych przeprowadzany jest głównie w ośmiu polskich województwach.

Oto ceny zanotowane przez naszych ankieterów w punktach skupu jabłek przemysłowych w połowie lutego 2015 r.:

- woj. dolnośląskie - 28-30 gr / kg (brak danych ze stycznia do porównania)

- woj. kujawsko-pomorskie – 32-35 gr/kg (w porównaniu do 20-23 gr/kg w styczniu br.)

- woj. lubelskie – 28 gr/kg (18 gr/kg w styczniu br.)

- woj. łódzkie 25-30 gr/kg (20 gr/kg w styczniu br.)

- woj. małopolskie – 18 gr/kg (bez zmian w porównaniu ze styczniem)

- woj. mazowieckie – 32-35 gr/kg (20 gr/kg w styczniu br.)

- woj. świętokrzyskie – 28 gr/kg (20 gr/kg w styczniu br.)

- woj. wielkopolskie – 25-35 gr/kg (20 gr/kg w styczniu br.)

Aktualne zestawienie z lutego pokazało, że ceny jabłek przemysłowych wzrosły nawet o 10-15 gr/kg względem stycznia. Jedynie w Małopolsce pozostały one bez zmian.

Czym spowodowane są takie nagłe podwyżki?

Jest to oczywiście związane z poprawą sytuacji na światowym rynku zagęszczonego soku jabłkowego, na produkcję którego przeznaczane są głównie jabłka przemysłowe. A to - zdaniem przedstawicieli tego rynku – może być spowodowane tym, że w Chinach jest mniej jabłek, więc rośnie zainteresowanie zagęszczonymi sokami z Polski.

W końcu stycznia br. ceny zagęszczonego soku jabłkowego znajdowały się na wyższym poziomie niż miało to miejsce na jesieni ubiegłego roku i wynosiły ok. 800-900 euro/t koncentratu (w porównaniu do 600 euro/t w IV kwartale 2014 r.).

Jak już pisaliśmy, przyczyną wzrostu cen zagęszczonego soku jabłkowego, może być także duże zakontraktowanie koncentratu przez zakłady przetwórcze.

Ceny w okolicach 30 gr/kg są dość atrakcyjne dla sadowników, ponieważ jesienią - w środku sezonu zbiorów - oscylowały one w granicach 10-15 gr/kg. Jednak, zdaniem ekspertów, nawet ceny ok. 20 gr/kg są znacznie poniżej kosztów produkcji jabłek, które wynoszą minimum 40 gr.

Przeczytaj styczniową analizę: Analiza sadyogrody.pl: 18-23 gr za kg jabłek przemysłowych w skupach

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM