Analiza sadyogrody.pl: 18-23 gr za kg jabłek przemysłowych w skupach

Autor: PM, sadyogrody.pl 20 stycznia 2015 13:42

Analiza sadyogrody.pl: 18-23 gr za kg jabłek przemysłowych w skupach fot. shutterstock.com

Od listopada 2014 r. ceny jabłek przemysłowych w skupach utrzymują się na stabilnym poziomie średniej ogólnopolskiej 20 gr/kg. W połowie stycznia najniższą zarejestrowaną przez serwis sadyogrody.pl ceną było 18 gr/kg w woj. małopolskim i lubelskim, a najwyższą - 23 gr/kg w Kujawsko-pomorskiem.

Ostatnie badanie "Barometr cen skupu jabłek" przeprowadzone przez redakcję sadyogrody.pl w dniu 13.01.2014 r. wykazało, że skup jabłek przemysłowych trwa wciąż w połowie polskich województw. W związku z zakończeniem kampanii jabłkowej w części regionów, gdzie nie ma zlokalizowanych wielu nowoczesnych upraw jabłoni, skup został już zakończony.

Oto ceny zanotowane przez naszych ankieterów w punktach skupów jabłek przemysłowych:

- woj. kujawsko-pomorskie – 20-23 gr/kg

- woj. lubelskie – 18 gr/kg

- woj. łódzkie 20 gr/kg

- woj. małopolskie – 18 gr/kg

- woj. mazowieckie – 20 gr/kg

- woj. pomorskie – 21 gr/kg

- woj. świętokrzyskie – 20 gr/kg

- woj. wielkopolskie – 20 gr/kg

Ceny na poziomie 20 gr/kg utrzymują się od listopada 2014 r., podczas gdy w środku sezonu zbiorów oscylowały w granicach 10-15 gr/kg. Jednak - zdaniem sadowników - nawet ceny ok. 20 gr/kg są znacznie poniżej kosztów produkcji jabłek, które wynoszą minimum 40 gr. Takie właśnie ceny notowano podczas sezonu 2013/14 oraz 2012/13.

Trudno przewidzieć jak będą kształtowały się ceny jabłek przemysłowych w skupach w najbliższych tygodniach. Z jednej strony mówi się, że przetwórnie mają moce przerobowe i kontrakty na zagęszczony sok jabłkowy, którego cena wzrosła w ostatnim czasie. To skłaniałoby za wzrostem cen. Jednak - z drugiej strony - jeśli (z powodu embarga) sadownikom nie uda się sprzedać zmagazynowanych owoców, to trafią one do przetwórni, które mogą chcieć skorzystać z okazji i obniżyć ceny. 

Czytaj także grudniową analizę cen: Analiza sadyogrody.pl: Cena jabłek przemysłowych utrzymuje się na poziomie ponad 20 gr/kg

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM