Analiza: Ceny jabłek przemysłowych w Polsce wahają się między 6-15 gr/kgAneta Gwara-Tarczyńska / www.sadyogrody.pl - 25 października 2018 13:11


Sytuacja na rynku jabłek przemysłowych praktycznie od początku sezonu nie napawa optymizmem. Ceny, które początkowo wydawały się niskie z każdym miesiącem osiągały coraz niższe poziomy. Jak wynika z badania „Barometr cen jabłek przemysłowych” przeprowadzonego przez redakcję serwisu www.sadyogrody.pl obecnie stawki za owoce do przetwórstwa wahają się od 6 do 15 gr/kg w zależności od województwa.

W tym sezonie mamy do czynienia z prawdziwą klęską urodzaju. Ogromna podaż owoców oraz obawy o możliwości ich zbytu doprowadziły do prawdziwej katastrofy na rynku. Ceny jabłek przemysłowych są drastycznie niskie, zaś deserowych niewiele od nich wyższe.

Oto ceny zanotowane przez ankieterów serwisu www.sadyogrody.pl w punktach skupu jabłek przemysłowych w dniu 25 października 2018 r.:

woj. dolnośląskie: skupy nie kupują jabłek, ponieważ przetwórnie nie chcą ich przyjmować

woj. lubelskie: 9 gr/kg

woj. łódzkie: 7 gr/kg

woj. małopolskie: skupy nie kupują jabłek, ponieważ przetwórnie nie chcą ich przyjmować

woj. mazowieckie: 6-8 gr/kg

woj. pomorskie: 15 gr/kg

woj. świętokrzyskie: 10 gr/kg

woj. wielkopolskie: 12 gr/kg

Właściciele skupów jednogłośnie przyznają, że podaż owoców do przetwórstwa jest w tym roku ogromna. Sadownicy początkowo pozytywnie odebrali zapowiedź interwencyjnego skupu jabłek i przez około tydzień wstrzymali sprzedaż. Ostatecznie doprowadziło to tylko do spiętrzenia dostaw. Jak zdradził jeden z rozmówców, cześć producentów zobowiązała się do dostarczenia owoców po interwencyjnych cenach, jednak nie wiadomo co dalej. 

Faktem jest, że wśród sadowników brakuje jedności. Nawet tak drastycznie niskie stawki za owoce nie zniechęcają ich do wstrzymania dostaw i zamanifestowania swojego niezadowolenia z proponowanych cen. Sytuacja na rynku jabłek jest trudna i póki co nie zapowiada się, żeby miała ulec zmianie. 

Przeczytaj również: Mazowsze: Ceny jabłek przemysłowych sięgają 6-8 gr/kg