Analityk: Sytuacja na rynku mrożonych truskawek może oddziaływać na ceny w 2016 r.

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 20 kwietnia 2016 10:10

Analityk: Sytuacja na rynku mrożonych truskawek może oddziaływać na ceny w 2016 r. Mariusz Dziwulski, analityk BGŻ BNP Paribas / fot. PTWP

- Popyt na mrożone truskawki jest słaby w Unii Europejskiej, co przekłada się na ceny mrożonek. Według Foodnews przeciętna cena mrożonych truskawek z Polski (niekalibrowanych) w marcu br.  wyniosła 0,95 euro i była o 27 proc. niższa od ceny odnotowanej w analogicznym okresie przed rokiem – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, analityk BGŻ BNP Paribas.

Jak mówi, eksport truskawek z Polski do UE zwiększył się co prawda w drugim półroczu 2015 r. w odniesieniu do analogicznego okresu w 2014 r., o ponad 16 proc. Niemniej, było to konsekwencją wysokiej produkcji mrożonych truskawek w kraju w ubiegłym roku. Według danych GUS, zbiory truskawek w 2015 r. ukształtowały się na poziomie ponad 200 tys. t.

- Natomiast produkcja mrożonych owoców ogółem w 2015 r. w zakładach zatrudniających w Polsce wzrosła o 13 proc. r/r, co przy spadku produkcji malin, mogło być rezultatem wyższej produkcji m.in. mrożonych truskawek i wiśni – mówi ekspert.

Jak mówi analityk, sprzedaż zagraniczną truskawek ułatwiał również spadek ich cen, a także mniejszy import mrożonek do UE z krajów trzecich. Lukę powstałą w ten sposób zapełniała Polska.

Według niego, uwarunkowania popytowo-podażowe przed tegorocznym sezonem są stosunkowo niekorzystne i mogą oddziaływać na ceny w 2016 r. - Należy pamiętać jednak, że Polska jako największy producent mrożonych truskawek w Unii, ma decydujący wpływ na kształtowanie się sytuacji na rynku. Dodaje, że sytuacja cenowa będzie w głównej mierze uzależniona od krajowej podaży truskawek, którą w obecnym momencie trudno prognozować – podsumował. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM