Analityk podsumowuje zbiory owoców i warzyw w I kw. 2017 r.

Autor: www.sadyogrody.pl 06 sierpnia 2017 12:13

Analityk podsumowuje zbiory owoców i warzyw w I kw. 2017 r. Jakub Olipra z Credit Agricole Bank Polska S.A. /fot. CA

- Zgodnie ze wstępnym szacunkiem głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych GUS tegoroczne zbiory owoców z drzew będą o ok. 30-40% niższe w porównaniu do 2016 r., a owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych o ok. 15% niższe - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

Mniejsza podaż owoców jest efektem wiosennych przymrozków w Polsce. Niekorzystne warunki agrometeorologiczne wystąpiły również wśród wielu pozostałych znaczących producentów owoców, co sprawia, że zarówno owoce krajowe i jak i owoce importowane są droższe niż w ubiegłym roku. Z kolei zbiory warzyw szacowane są przez GUS na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, w efekcie nie obserwuje się presji na wzrost ich cen.

Zdaniem eksperta wyższe ceny owoców oddziałują w kierunku zwiększenia kosztów w sektorze przetwórstwa owoców. Ich wzrost jest częściowo kompensowany przez utrzymujący się od końca ub. r. spadek cen cukru. Uważamy, że dynamika cen owoców osiągnie swoje maksimum lokalne na przełomie III i IV kw.

- Jeśli chodzi o trendy konsumenckie w ostatnich latach utrzymuje się łagodny wzrost spożycia przetworów owocowych. Jego głównym źródłem jest rosnące spożycie soków, podczas gdy konsumpcja dżemów i marmolad, a także owoców mrożonych jest relatywnie stabilna. Można oczekiwać utrzymania tego trendu w kolejnych latach. W przypadku przetworów warzywnych w ostatnich latach utrzymuje się szeroki zakres wzrostu spożycia widoczny m.in. w kategoriach soki warzywne i owocowo-warzywne, przetwory warzywne i grzybowe oraz warzywa i grzyby mrożone - zapewnia Olipra.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM