Analityk: Niskie ceny owoców mrożonych wynikiem wysokiej podaży

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 25 stycznia 2016 16:16

Analityk: Niskie ceny owoców mrożonych wynikiem wysokiej podaży Wzrost cen owoców miękkich ogranicza brak rosnącego popytu na rynku Unii Europejskiej, zarówno jeśli chodzi o mrożonki ale też soki/ fot. shutterstock

Ceny owoców mrożonych, obecnie są relatywnie niskie (truskawki mrożone, porzeczki, wiśnie). Jest to wynik relatywnie wysokiej ich podaży, szczególnie na rynku krajowym - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

Jak twierdzi Dziwulski, 2015 rok był stosunkowo niekorzystnym rokiem dla producentów owoców miękkich zarówno jeśli chodzi o ceny (truskawki, porzeczki czarne), a także pod kątem produkcyjnym (maliny).

Według niego, ceny truskawek do mrożenia średnio w 2015 roku osiągnęły poziom najniższy od 2011 roku (2,65 zł/kg), ceny porzeczek czarnych mino minimalnego wzrostu w porównaniu do zeszłego roku, były drugi rok z rzędu wyjątkowo niekorzystne z punktu widzenia producentów (0,71 zł/kg). - Jeśli chodzi o maliny, osiągnęły one rekordowy poziom (średnio 6,16 zł/kg). Opłacalność ich produkcji w ujęciu globalnym poprawiła się, niemniej, straty w plonowaniu doprowadziły do znacznego zróżnicowania opłacalności wśród producentów indywidualnych - dodaje. 

- Ceny owoców mrożonych, obecnie są relatywnie niskie (truskawki mrożone, porzeczki, wiśnie). Jest to wynik relatywnie wysokiej ich podaży, szczególnie na rynku krajowym. Z danych GUS wynika, że produkcja mrożonych owoców, jeśli chodzi o przedsiębiorstwa średnie i duże wzrosła w pierwszych 11 miesięcy 2015 roku o blisko 19 proc. w stosunku do analogicznego okresu przed rokiem - twierdzi analityk. 

Wzrost cen owoców miękkich ogranicza brak rosnącego popytu na rynku Unii Europejskiej, zarówno jeśli chodzi o mrożonki ale też soki. - Co prawda jeśli chodzi o ostatnią trzy sezony możemy obserwować, wzrost eksportu mrożonych owoców, niemniej jest on możliwy dzięki mniejszym dostawom z innych krajów (np. chińskie truskawki). Brak wyraźnego wzrostu popytu na rynku UE ogranicza również rozwój tego sektora w długim okresie. Jeśli chodzi o bieżące uwarunkowania , należy pamiętać, że handel mrożonkami osłabiony jest poprzez rosyjskie embargo, które oddziałuje negatywnie na rynek np. mrożonych wiśni - komentuje Dziwulski. 

Według niego, wyjątkiem jeśli chodzi o ceny mrożonek są maliny. - Kształtują się one obecnie (początek 2016 roku) na poziomie 2,90-2,95 euro/kg – o ponad 50 proc. wyższym niż przed rokiem - dodaje. 

- Wysoki poziom cen, powodowany niskim poziomem zapasów może sprawić, że relatywnie wysoki poziom cen, jeśli chodzi o owoce do przetwórstwa, utrzyma się w kolejnym sezonie. Jeśli chodzi o pozostałe owoce, czynnikiem warunkującym wahania cenowe i ewentualne wzrosty będzie poziom produkcji zarówno w kraju, jak też innych regionach o znaczącej produkcji - podsumował Mariusz Dziwulski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM