Analitycy spodziewają się mniejszej podaży truskawek do mrożenia

Autor: Bank BGŻ BNP Paribas 20 stycznia 2016 08:24

Analitycy spodziewają się mniejszej podaży truskawek do mrożenia Sezon zbiorów truskawek w Maroku zwykle zaczyna się pod koniec listopada i trwa do końca czerwca

Wcześniejsze rozpoczęcie sezonu zbiorów truskawek w Maroku może oznaczać mniejszą podaż owoców do mrożenia - przyznaje Anna Kitala, analityk rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

W Maroku sezon zbiorów truskawek zwykle zaczyna się pod koniec listopada i trwa do końca czerwca. Z informacji podanych przez Foodnews wynika, że w bieżącym sezonie 2015/16 zbiory rozpoczęły się wcześniej niż zazwyczaj. Jak pokazują doświadczenia z poprzednich lat może to oznaczać, że również wcześniej się zakończą.

- Ze względu na bardzo dużą podaż owoców, jaka trafiła na rynek już w pierwszych tygodniach zbiorów, do końca grudnia ub.r. wyeksportowano 2,2 tys. t świeżych truskawek czyli ponad dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie w sezonie 2014/15 (ok. 1 tys. t) - przyznaje Anna Kitala.

Jej zdaniem, jednocześnie znacząco obniżyły się dostawy truskawek do zakładów zajmujących się ich mrożeniem. Do końca grudnia ub.r. do przetwórstwa trafiło ponad 1 tys. t owoców, czyli o ok. 1/3 mniej niż w tym samym okresie w sezonie 2014/15 (ok. 1,6 tys. t). Oczywiście, zwiększonej podaży surowca do mrożenia można spodziewać się dopiero od lutego, ponieważ większość owoców przemysłowych stanowią odmiany późniejsze (odmiany wcześniejsze zazwyczaj trafiają na rynek owoców deserowych). Jeśli jednak sezon okaże się krótszy niż zazwyczaj, niewykluczone, że część truskawek późnych odmian, która zwykle zagospodarowywana była przez przetwórstwo, nie trafi tam w bieżącym sezonie.

Analityczka BGŻ BNP Paribas przypomina, że Maroko należy do czołówki największych światowych eksporterów mrożonych truskawek. Wg danych Foodnews, w ostatnich trzech sezonach (2012/13-2014/15), kraj ten zajmował czwarte miejsce w globalnym eksporcie, z udziałem ok. 11 proc. (po Chinach 19 proc., Meksyku 14 proc. i Polsce 14 proc.).

Maroko wysyła mrożone truskawki przede wszystkim do UE. W analizowanym okresie trafiło tam ok. 97-99 proc. marokańskiego eksportu ogółem w ujęciu wolumenowym, przy czym najwięcej truskawek sprzedano do Hiszpanii (33-42 proc. eksportu ogółem), Belgii (13-20 proc.), Francji (12-24 proc.) oraz Holandii (12-17 proc.).

- Dla porównania, Polska, która również wysyła mrożone truskawki głównie do UE, eksportuje większość owoców do Niemiec. W ostatnich trzech sezonach udział tego kraju w polskim eksporcie wynosił ok. 1/3 i więcej w ujęciu wolumenowym. Warto zauważyć, że Maroko, które ma wpływ na kształtowanie się cen mrożonych truskawek w skali przynajmniej europejskiej, niekoniecznie jest bezpośrednim konkurentem Polski, jeśli chodzi o ich sprzedaż na rynku niemieckim. W analizowanym okresie dostawy z Maroka do Niemiec stanowiły zaledwie ok. 1-5 proc. całkowitego niemieckiego importu mrożonych truskawek w ujęciu wolumenowym, a z Polski 25-40 proc. - dodaje Anna Kitala z Banku BGŻ BNP Paribas.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM