Akcyza na wina owocowe – kończą się dobre czasy dla branży?

Autor: Agrobiznes TVP 28 września 2015 14:36

Akcyza na wina owocowe – kończą się dobre czasy dla branży? Jabłka to doskonały surowiec do produkcji lekkich napojów alkoholowych/ fot. shutterstock.com

Polska od lat utrzymuje się w światowej czołówce produkcji jabłek. Ponad 100 tys. ton owoców wykorzystywano rocznie do wytwarzania win owocowych. Dalsze losy tego typu produkcji stoi pod znakiem zapytania, a wszystko przez zmianę interpretacji przepisów w sprawie akcyzy – podaje Agrobiznes TVP.

Jabłka to doskonały surowiec do produkcji lekkich napojów alkoholowych. Od kilku sezonów branża winiarska przeżywa prawdziwy renesans. Wszystko wskazuje jednak na to, że dobre czasy skończą się, zanim na dobre się zaczęły. Powód? Ministerstwo Finansów zamierza naliczać od win owocowych taką samą stawkę akcyzy, jak od wyrobów spirytusowych.

Zdaniem Ministerstwa Finansów sprawa dotyczy nie win, a napojów alkoholowych otrzymywanych w wyniku fermentacji soku jabłkowego do którego dodawany jest m.in. spirytus. Zawartość alkoholu w gotowych napojach zazwyczaj wynosi ok. 21 proc. Ze względu na duży udział dodanego alkoholu etylowego klasyfikacja takich napojów nawiązuje do napojów spirytusowych, a nie winiarskich.

Przedsiębiorcy komentują, że ta interpretacja jest po pierwsze sprzeczna z polską ustawa winiarską, a po drugie obejmuje wszystkie wyroby alkoholowe. Według Ministerstwa Finansów klasyfikacji towarowej dokonuje się na podstawie taryf celnych oraz przepisów unijnych.

Zobacz więcej w programie Agrobiznes TVP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM