Agrana zanotowała spadek przychodów i zysków

Autor: www.sadyogrody.pl 25 lutego 2015 14:26

Agrana zanotowała spadek przychodów i zysków fot. Fotolia

W pierwszych trzech kwartałach roku obrotowego 2014/15, trudna sytuacja na rynku cukru oraz zagęszczonych soków owocowych, doprowadziły do ​​znacznego zmniejszenia przychodów i zysku operacyjnego firmy Agrana.

W pierwszych dziewięciu miesiącach rok obrotowego 2014/15, Agrana Beteiligungs-AG zanotowała znaczący, bo ponad 15-proc. spadek przychodów rok do roku, które wyniosły 1,91 mld euro. Jak wytłumaczono, ta sytuacja jest spowodowana spadkiem cen produktów wytwarzanych przez spółkę, czyli skrobi, cukru i zagęszczonych soków owocowych. Zysk operacyjny (EBIT) spółki wyniósł 124,4 mln euro, co stanowi spadek o 18,5 proc. w pierwszych dziewięciu miesiącach okresu rozliczeniowego.

Sam segment przetworów owocowych Agrany, z którego znana jest spółka w Polsce, osiągnął w tym okresie 815,6 mln euro przychodów w porównaniu do 906,1 mln euro rok wcześniej (spadek o ok. 10 proc.). O ponad 15 proc. spadł także zysk operacyjny - z 58,8 mln euro do 49,9 mln euro.

Spółka podała, że ilości sprzedawanych przetworów owocowych były podobne jak w ubiegłym roku, ale przychody spadły z powodu niższych cen oraz niestabilnych kursów walut.

Jak podał zarząd Agrany w komunikacie prasowym, firma z optymizmem patrzy w przyszłość i zamierza nadal inwestować w swój biznes.

Agrana znajduje się w czołówce globalnych firm w dostarczaniu rozwiązań w sektorze komponentów owocowych oraz innych dodatków spożywczych. Na świecie firma działa w 25 krajach i prowadzi 55 zakładów w różnych krajach zatrudniając prawie 8,9 tys. pracowników.

W Polsce grupa działa w trzech segmentach: zagęszczone soki owocowe, komponenty owocowe wykorzystywane m.in. w mleczarstwie i cukiernictwie) oraz owoce mrożone. W naszym kraju znajduje się pięć zakładów Agrany: zamrażalnia w Bielsku Podlaskim, zakład i zamrażalnia w Ostrołęce oraz zakłady przetwórcze w Białobrzegach k. Radomia, Górze Kalwarii i Lipniku k. Sandomierza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM