Agrana notuje słabsze wyniki finansowe

Autor: www.sadyogrody.pl 17 września 2015 12:31

Agrana notuje słabsze wyniki finansowe Agrana zanotowała spadek przychodów; agrana.pl

Grupa Agrana zanotowała ponad 5-proc. spadek przychodów w I kwartale roku finansowego 2015/16. Zysk operacyjny (EBIT) zmniejszył się o 40 proc. Zdaniem zarządu do tej sytuacji doprowadziły presje na niskie ceny w segmencie cukru. Dywizje produkcji skrobi i przetworów owocowych zanotowały stabilne wyniki.

Przychody grupy w I kwartale wyniosły 612,7 mln euro w porównaniu do 647,2 mln euro przed rokiem. Zysk operacyjny ukształtował się na poziomie 31,6 mln euro (52,9 mln euro rok wcześniej).

Agrana to duży globalny producent producent przetworów owocowych: zagęszczonych soków, mrożonek oraz komponentów. W dywizji owocowej sprzedaż w I kwartale wzrosła o 2,1 proc. do 290,8 mln euro. Jak podała firma, na wyniki miał wpływ 20-proc. spadek przychodów zagęszczonych soków owocowych, co wynikało z gwałtownego spadku ceny soku jabłkowego i nieco mniejszej ilości sprzedanego koncentratu w porównaniu z innymi okresami.

Zysk operacyjny w segmencie owocowym zmniejszył się o 12,1 proc. osiągając poziom 18,8 mln euro. Miały na to wpływ m.in. niższe ceny jabłek z ostatniej kampanii, spadek cen zagęszczonych soków jabłkowych, ale także pozytywne wyniki działalności operacyjnej w segmencie komponentów owocowych w Ameryce Północnej oraz w Azji.

Jak podkreśla Agrana w raporcie, na rynek przetworów owocowych wpływa w dalszym ciągu rosyjskie embargo, niepewna sytuacja polityczna w Europie Wschodniej i na Bliskim Wschodzie i silne wahania kursów walut. Grupa spodziewa się, że w roku obrotowym 2015/16 segment owocowy osiągnie umiarkowany wzrost przychodów i znaczący zysk EBIT.

Agrana znajduje się w czołówce globalnych firm w dostarczaniu rozwiązań w sektorze komponentów owocowych oraz innych dodatków spożywczych. Na świecie firma działa w 25 krajach i prowadzi 54 zakładów w różnych krajach zatrudniając prawie 9 tys. pracowników.

W Polsce grupa działa w trzech segmentach: zagęszczone soki owocowe, komponenty owocowe wykorzystywane m.in. w mleczarstwie i cukiernictwie) oraz owoce mrożone. W naszym kraju znajduje się pięć zakładów Agrany: zamrażalnia w Bielsku Podlaskim, zakład i zamrażalnia w Ostrołęce oraz zakłady przetwórcze w Białobrzegach k. Radomia, Górze Kalwarii i Lipniku k. Sandomierza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM