Zwiększą się stawki za wycofane owoce i warzywa z rynku?

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 29 września 2016 09:28

Zwiększą się stawki za wycofane owoce i warzywa z rynku? Unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan poinformował w zeszły czwartek (22.09), że rozpoczyna prace nad podniesieniem stawek dla producentów owoców i warzyw / fot. shutterstock

- Rzeczywiście wszystkie stawki uległy niewielkiemu zwiększeniu. Zdaje się, że o około 10 proc. To dobra decyzja Komisji Europejskiej. Niestety jest to głównie w interesie producentów z krajów Europy Zachodniej – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL).

Czytaj: Rusza nabór wniosków o wycofanie owoców i warzyw z rynku

Unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan poinformował w zeszły czwartek (22.09), że rozpoczyna prace nad podniesieniem stawek dla producentów owoców i warzyw, którzy wskutek rosyjskiego embarga decydują się na wycofanie swoich produktów z rynku.

- Stawki zwiększą się ale prawdopodobnie dopiero od przyszłego sezonu. Być może będzie to atrakcyjne dla tych, którzy zamierzają skierować swoją produkcję do biogazowni – mówi Maliszewski.

Według niego, dla polskich sadowników zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby zwiększenie limitów, bo zaproponowane 88 tys. dla jabłek to stanowczo zbyt mało. – My - jako Związek Sadowników - wnioskowaliśmy zarówno o zwiększenie stawek ,jak też limitu, z wyraźną preferencją dla wycofywania na cele energetyczne – przyznaje.

Maliszewski tłumaczy, że cały czas ma nadzieje, że Polska zawnioskuje, a Komisja Europejska to uwzględni, co spowoduje zwiększenie limitów i kolejne nabory.

- Regulacja w tej sprawie powinna być przyjęta do końca roku i obowiązywać od początku 2017 roku - oświadczył Hogan.

Od piątku (30.09) w Oddziałach Terenowych Agencji Rynku Rolnego będzie można złożyć powiadomienie w ramach mechanizmu „Dalsze wsparcie kryzysowe producentów owoców i warzyw".

Łączna ilość produktów, którą będzie można zgłosić do przeprowadzenia operacji wycofania, wyniesie maksymalnie: 200 ton w przypadku producentów indywidualnych oraz 20 000 ton w przypadku organizacji producentów. Ponadto organizacje charytatywne, które będą odbierać wycofane z rynku owoce i warzywa z przeznaczeniem na bezpłatną dystrybucję, będą musiały mieć status organizacji pożytku publicznego.

Pomoc wypłacana będzie do końca września 2017 r., a operacje wycofania trzeba będzie przeprowadzić do 30 czerwca 2017 r. Wycofaniem w Polsce objętych będzie 90 400 ton jabłek i gruszek, 10 900 ton pomidorów, marchwi, papryki słodkiej oraz ogórków i korniszonów, 500 ton śliwek i winogron stołowych oraz 600 ton brzoskwiń. Wycofane z rynku owoce i warzywa – bez względu na ich przeznaczenie – muszą spełniać wymagania jakości handlowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM