Związek Sadowników RP przedstawił postulaty protestu

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 11 września 2016 10:20

Związek Sadowników RP przedstawił postulaty protestu fot. sadyogrody.pl

Odbywający się 12 września protest sadowników ma dotyczyć nie tylko jabłek przemysłowych. Walczymy również o ceny jabłek deserowych. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że ceny owoców do przetwórstwa mają wpływ na ceny jabłek deserowych. Chcemy wyrazić swoje niezadowolenie z obecnej sytuacji w sadownictwie – mówił Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP podczas spotkania w Warce związanego z protestem organizowanym 12 września w Warszawie.

Niestety nie wszyscy wstrzymali dostawy jabłek przemysłowych. - Jednak w zakładach wyraźnie widać, że akcja poskutkowała bo znaczna część sadowników nie dostarcza jabłek do punktów skupu. Jeszcze dwa tygodnie temu zakłady przetwórcze twierdziły, że owoców jest za dużo, nie ma co z nimi zrobić ponieważ nie ma zapotrzebowania na koncentrat. Obecnie pojawiła się rywalizacja o jabłka dlatego cena poszła w górę – mówił.

Według Maliszewskiego, już dzisiaj trzeba podkreślić, że nawet jeśli zakończy się akcja ograniczania dostaw w najbliższych dniach to trzeba w odpowiednich momentach reagować. - Jeśli zauważymy, że zakłady celowo obniżają cenę trzeba będzie na kilka dni ograniczyć sprzedaż. Mimo tego, co mówią różni eksperci jest zapotrzebowanie na jabłka przemysłowe – tłumaczy.

- Podczas poniedziałkowego protestu będziemy chcieli pokazać niezadowolenie z tego, co się obecnie dzieje. W ocenie zarówno związku, jak i większości sadowników to rosyjskie embargo jest winne ciężkiej sytuacji w sadownictwie. Niemal pewnie jest, że gdyby dzisiaj odjeżdżały samochody z polskimi jabłkami w kierunku Rosji byłaby zupełnie inna cena jabłek przemysłowych i deserowych – twierdzi Maliszewski.  

Głównym postulatem poniedziałkowego protestu będzie wskazanie konieczności podjęcia rozmów między Polską, Unią Europejską i Rosją w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga. - Już dzisiaj w wielu krajach - nawet na poziomie parlamentu - trwają dyskusje na temat skuteczności sankcji nałożonych na Rosję. Wszyscy dochodzą do wniosku, że obecny kryzys na rynku produktów rolnych jest spowodowany głównie brakiem możliwości sprzedaży na rynek rosyjski. Większość krajów doszła do wniosku, że czas skończyć wojnę gospodarczą z Rosją. Sankcje nie odniosły żadnego skutku. Apelujemy do rządu i komisji europejskiej aby nawiązała dialog z Rosją, ponieważ my jako sadownicy nie poradzimy sobie bez dostępu do tego rynku. Nie ma takiego miejsca na świecie, który kupiłby milion ton jabłek, które powinny trafić do Rosji. Ponowne otwarcie tego rynku jest sprawą bardzo trudną i złożoną, jednak już dzisiaj trzeba podjąć rozmowy. Musimy głośno i odważnie powiedzieć, że w dalszym ciągu chcemy handlować z Rosją – apelował prezes Związku Sadowników RP.

Kolejnym postulatem związanym bardziej z bieżącą sytuacją dotyczy cen owoców przemysłowych i deserowych. - Dlaczego nastąpiło gwałtowne załamanie cen w zeszłym sezonie? Owoce wyjmowane z przechowalni, które uległy chorobom przechowalniczym trafiły do przemysłu przetwórczego jednak były kiepskim surowcem do produkcji koncentratu. Mimo to, były droższe niż jabłka zdrowe skupowane jeszcze tydzień temu. Wszystko dlatego, że poszła w świat informacja, że Polska wynegocjowała tylko 88 tys. ton jabłek na wycofanie w ramach bezpłatnej dystrybucji. Przemysł przetwórczy stwierdził, że dzięki temu będzie można obniżyć cenę – przyznał.

- W związku z tym wniesiemy postulat o wynegocjowanie z Komisją Europejską kolejnych 300 tys. ton w ramach wycofania – obok tych 88 tys. ton - z przeznaczeniem na biogaz po pełnej stawce jaką regulują przepisy europejskie albo poza granice UE. Będziemy apelować również, aby cena wycofywanych owoców nie była mniejsza, niż 54 gr., a przede wszystkim, aby nie pomijano sadowników niezrzeszonych w grupach, składających wnioski samodzielnie. Obecny limit owoców do wycofania to o 1/3 mniej w porównaniu z rokiem ubiegłym. W praktyce będzie to maksymalnie 3 tony na hektar, jeśli wnioski złoży tyle samo gospodarstw, co w roku ubiegłym. Przewidujemy jednak, że będzie ich kilka razy więcej – mówił Maliszewski.

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM