Zrzeszenie Producentów Papryki oczekuje zmian w sektorze grup producentów

Autor: www.sadyogrody.pl / ZPP RP 03 stycznia 2016 17:47

Zrzeszenie Producentów Papryki oczekuje zmian w sektorze grup producentów Zrzeszenie Producentów Papryki apeluje do nowych władz rolniczych; fot. za farmer.pl

- Nowe władze rolnicze w Polsce powinny wnikliwie przyjrzeć się dotychczasowym działaniom w sektorze grup producentów owoców i warzw. Wykryć wszystkie nieprawidłowości. Należy w trybie pilnym przygotować program naprawczy, który pozwoli naszym producentom na uczciwe i równoprawne konkurowanie na polskim i europejskim rynku owoców i warzyw. Konsekwentnie w trybie pilnym, należy tak przygotowany program wdrożyć - apeluje ZPP RP - Zrzeszenie Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej.

Zdaniem przedstawicieli Zrzeszenia, mamy do czynienia z kuriozalną sytuacją. Rynek owoców i warzyw jest w Polsce zorganizowany w niewielkim stopniu. Szczególnie dotyczy to rynku warzyw. - Poza samymi producentami, którzy są tragicznie rozdrobnieni, jakoś nie widać zainteresowania tą sytuacją - twierdzi ZPP RP.

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, walkowerem oddało interesy środowiska w 2012 r., godząc się na dyktat Komisji Europejskiej. Rynek owoców i warzyw, został wysadzony z siodła w połowie drogi. Bezpośrednią przyczyną miały być pieniądze, lekką ręką rozdawane na inwestycje w tym sektorze. Ale czy tylko? Tak naprawdę, wykorzystano nadarzający się pretekst, by pozbyć się potencjalnej konkurencji polskich producentów. Przecież wszystko, co działo się na tym polu w kraju, miało akredytację w Brukseli. To co zrobiono, zaprzecza zasadom współpracy, solidaryzmu, wyrównywania szans rozwoju, jest sprzeczne z traktatami europejskimi. Sytuacja ta wymaga szczegółowej analizy specjalistów - podaje w swoim apelu Zrzeszenie Producentów Papryki RP.

Jak dodano, powinny się pilnie tym zająć nowe władze Ministerstwa, a także sejmowej Komisji Rolnictwa. - Trzeba też uczciwie powiedzieć że, wiele z ’’grup” to faktycznie interesy rodzinne, lub skupy ze „słupami”, powstałe w sposób nieuprawniony za publiczne pieniądze. Mimo to, trzeba powiedzieć że, znaczna część środowiska której udało się wcześniej „załapać”, umiejętnie i efektywnie wykorzystała istniejące uregulowania - podano w piśmie.

Zdaniem członków Zrzeszenia, najgorsze w tym wszystkim są skutki takiej sytuacji dla polskich producentów owoców i warzyw. Rynek jest w dalszym ciągu niezorganizowany. A raczej zdezorganizowany. Wielkie podmioty handlowe i przetwórcze, bezwstydnie i bezkarnie manipulują tym rynkiem.

- Nowe władze rolnicze w Polsce powinny wnikliwie przyjrzeć się dotychczasowym działaniom na tym polu. Wykryć wszystkie nieprawidłowości . Nie sprzedawać interesu naszych producentów za ukrywanie faktów. Dziś krążą legendy na temat sposobu wydatkowania przyznanych środków. Przygotować stosowne wnioski, nie obawiając się konfrontacji z władzami Unii Europejskiej. Nie można godzić się na jej dyktat, wbrew interesom polskich rolników. Należy w trybie pilnym przygotować program naprawczy, który pozwoli naszym producentom na uczciwe i równoprawne konkurowanie na polskim i europejskim rynku owoców i warzyw. Konsekwentnie w trybie pilnym, należy tak przygotowany program wdrożyć - apeluje ZPP RP.

Zdaniem przedstawicieli Zrzeszenia Producentów Papryki, należy także zrewidować PROW w części dotyczącej pomocy na inwestycje. - Obecnie producenci z sektora owoców i warzyw zostali całkowicie wykluczeni z tej formy pomocy. To dzielenie i nierówne traktowanie rolników na lepszych i gorszych. Taki stan jeszcze bardziej obniża pozycję polskich producentów owoców i warzyw na wspólnym europejskim rynku. Oczekujemy od nowej władzy podjęcia dialogu w tych wszystkich sprawach. Oczekujemy podjęcia konsekwentnych działań, które odwrócą niekorzystną i krzywdzącą sytuację dla naszego środowiska - przyznaje w swoim piśmie ZPP RP.

Zrzeszenie Producentów Papryki z siedzibą w Przytyku pod Radomiem powstało w drugiej połowie 2014 r. dzięki zaangażowaniu działań gminy Potworów oraz Przytyk. Organizacja zrzesza producentów papryki i innych warzyw z terenu okolicznych gmin. Prezesem zarządu został Mirosław Łuska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM