Zmienią się zasady znakowania opakowań pestycydów

Autor: www.sadyogrody.pl 12 lutego 2015 11:23

Zmienią się zasady znakowania opakowań pestycydów Izabela Wawerek, dyrektor ds. korporacyjnych w Syngenta Polska; fot. materiały prasowe

Czy firmy chemiczne poradzą sobie ze zmianami dotyczącymi oznakowania i pakowania pestycydów, które zaczną obowiązywać z początkiem czerwca 2015 r.?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że 1 czerwca 2015 roku upływa termin na dostosowanie klasyfikacji i oznakowania mieszanin chemicznych, w tym środków ochrony roślin, wynikający z przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady - tzw. rozporządzenie CLP.

Rozporządzenie to wprowadza nowe wytyczne dotyczące oznakowania i pakowania substancji oraz mieszanin chemicznych i ma również zastosowanie do środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu w Polsce.

Rozporządzenie (WE) 1272/2008 dostosowuje wcześniejsze przepisy UE do GHS (globalnie zharmonizowanego systemu klasyfikacji i oznakowania chemikaliów), systemu opracowanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych służącego wykrywaniu niebezpiecznych substancji chemicznych i informowaniu użytkowników o wiążących się z nimi zagrożeniach. GHS został przyjęty przez wiele państw z całego świata i jest obecnie wykorzystywany jako podstawa przy opracowywaniu międzynarodowych i krajowych regulacji w zakresie transportu materiałów niebezpiecznych.

1 czerwca 2015 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy, które zastąpią wcześniej stosowane sformułowania (np. „stwarzający zagrożenie” zamiast „niebezpieczny”, „piktogramy” zamiast „symbole”). Ponadto nowe, opatrzone czerwoną ramką piktogramy zastąpią dobrze znane pomarańczowe symbole zagrożenia. Zgodnie z nowymi przepisami dostawcy (czyli firmy chemiczne) mają obowiązek stosować zharmonizowaną klasyfikację i oznakowanie. Może to wywołać spore zamieszanie ze względu na to, że wiele środków zostało już wyprodukowanych i oznaczonych według poprzednich norm, a te trzeba będzie właśnie wycofać z obrotu.

- Proces reklasyfikacji środków ochrony roślin wzbudza dużo obaw. Od 1 czerwca 2015 r. wszystkie produkty wprowadzane na rynek muszą być oznaczone wg nowych zasad, istnieje jednak zagrożenie, że nie dla wszystkich produktów proces ten zakończy się w terminie - powiedziała Izabela Wawerek, dyrektor ds. korporacyjnych w Syngenta Polska na konferencji prasowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM