Zmiany zasad przyznawania unijnych pieniędzy. Koniec z fikcyjnymi uprawami

Autor: wyborcza.biz 27 kwietnia 2015 15:30

Zmiany zasad przyznawania unijnych pieniędzy. Koniec z fikcyjnymi uprawami www.shutterstock.com

Przez 10 lat na dopłaty do ekologicznych upraw sadowniczych i jagodowych poszło ponad 708 mln zł, ale jednocześnie w tym czasie wydajność spadła ponad 20-krotnie. Rolnicy sadzili drzewa po to, aby zdobyć fundusze, a nie zebrać plony. Takie kombinowanie nie będzie już możliwe, bo zmieniły się zasady przyznawania unijnych pieniędzy - pisze "Gazeta Wyborcza".

Jak tłumaczy rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli (NIK), obecnie obowiązujące przepisy uzależniają dopłaty od uzyskanych realnych plonów, a nie od prowadzenia upraw. Otrzymają je tylko ci rolnicy, którzy wykażą i udokumentują zbiory, np. na podstawie faktur za sprzedaż owoców.

Do pozorowanych upraw do tej pory świetnie nadawał się orzech włoski. Stawki dopłat były wysokie - 1800 zł do 1 hektara, w dodatku przyznawane na 5 lat, podczas gdy gatunek ten owocuje dopiero po 6-7 latach. 

Pozwalało to na prowadzenie tzw. upraw nieowocujących, które można było bez konsekwencji zlikwidować wraz z końcem dofinansowania. Korzystając z tej luki w prawie, niektórzy rolnicy po spełnieniu formalnych wymagań i zainkasowaniu dopłat nie interesowali się zbytnio swoimi uprawami.

Tymczasem w nowej perspektywie unijnej na lata 2014-20 uznano, że efektywność ma być głównym kryterium przy przyznawaniu dopłat.

Czytaj więcej w "Gazecie Wyborczej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM