Zmiany w przepisach dotyczących dotacji dla młodych rolników

Autor: Agrobiznes TVP 26 kwietnia 2015 10:01

Zmiany w przepisach dotyczących dotacji dla młodych rolników fot. schutterstock.com

W resorcie rolnictwa trwają ostatnie prace nad nowym rozdaniem unijnych dotacji dla młodych rolników. Szczegóły nie są jeszcze znane, ale już teraz wiadomo, że będzie kilka istotnych zmian – podaje Agrobiznes w TVP.

Spośród wszystkich krajów europejskich Polska ma najwięcej młodych rolników. Na pewno wpływ na tworzenie nowych gospodarstw miało unijne wsparcie. W nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich jest do podziału ponad 700 mln euro. Premia w wysokości 100 tys. zł będzie wypłacana w dwóch ratach.

Tak jak dotychczas będą się mogły o nią ubiegać osoby, które nie ukończyły 40 lat, mają kwalifikacje zawodowe lub uzupełnią je w ciągu trzech lat.

W programie wprowadzono kilka bardzo ważnych zmian. Potencjalny młody rolnik, będzie musiał posiadać gospodarstwo o powierzchni co najmniej 1 ha. Istotną informacją jest również to, że taki wnioskodawca nie może prowadzić tego gospodarstwa jako kierujący.

W przypadku ubiegania się o premię, nie można będzie przed złożeniem wniosku, otrzymywać jakichkolwiek płatności. Najpierw trzeba składać wniosek o płatność na młodego rolnika, a dopiero potem przejmować gospodarstwo i występować w innych działaniach.

Osoby ubiegające się o premię dla młodych rolników oraz ich małżonkowie do dnia złożenia wniosku o przyznanie wsparcia nie mogą ubiegać się: o unijne dotacje, kredyty preferencyjne, płatności bezpośrednie.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM