Zmiany legislacyjne a sektor owocowo-warzywny

Autor: www.sadyogrody.pl/ www.portalspozywczy 26 października 2016 08:05

Zmiany legislacyjne a sektor owocowo-warzywny Tomasz Kurpisz, prezes Hortex/ fot. Żelazna Studio

Rząd szykuje szereg zmian legislacyjnych m.in.: program rodzina 500 plus, prawo wodne, podatek handlowy i zakaz handlu w niedzielę. Zapytaliśmy Pana Tomasza Kurpisza, prezesa Grupy Hortex jak pomysły rządu mogą wpłynąć na sektor owocowo-warzywny oraz czy dostawcy obawiają się w związku z tym, że sieci handlowe podniosą wymagania względem dostawców?

Sieci handlowe przytłoczone widmem wprowadzenia podatku handlowego i zamknięcia sklepów w niedziele uciekają się do różnych pomysłów, żeby dodatkowe koszty „przerzucić” na swoich dostawców.

- Jest to element gry rynkowej prowadzonej pomiędzy sieciami a producentami. Przedstawiciele handlu argumentują to tym, że pogarszają im się warunki funkcjonowania. A ja nie mam wątpliwości, że każda dodatkowa danina czy obciążenie na rzecz budżetu, prędzej czy później zostanie przesunięta na ceny konsumpcyjne - mówi serwisowi www.portalspozywczy.pl Tomasz Kurpisz, prezes Grupy Hortex.

Zdaniem prezesa Grupy Hortex bez względu na to czy i w jaki sposób sieciom handlowym uda się poprawić własne warunki funkcjonowanie, to jednak na końcu producenci będą musieli te dodatkowe koszty przenieść na ceny konsumpcyjne.

- Rentowność przemysłu spożywczego w Polsce jest bardzo niska. Przez wiele lat udawało się nam rozwijać, inwestować, wprowadzać innowacje dzięki m.in. funduszom unijnym, to pomagało restrukturyzować firmy. Dzięki temu mamy jeden z najnowocześniejszych przemysłów spożywczych w Europie. Ale to źródło finansowania się skończyło – dodaje Tomasz Kurpisz.

I dodaje, że z drugiej strony na polskim rynku panuje ogromna walka konkurencyjna i marże, które są realizowane przez producentów są niskie, a ceny żywności w Polsce są jednymi z najniższych w Europie. - Pomimo tego, że w ostatnim czasie mieliśmy deflację, która wynikała bardziej z obniżenia cen surowców i poprawy kursów, to biorąc pod uwagę kolejne daniny, które przemysł spożywczy będzie musiał płacić czy to w postaci opłaty wodnej czy wyższych kosztów kredytu, czy podatku handlowego – to wszystko wpłynie na podwyżkę cen produktów spożywczych – twierdzi prezes Grupy Hortex.

Zdaniem Tomasza Kurpisza wówczas program 500 plus w niczym nie pomoże, bo tylko zrekompensuje inflacyjny wzrost cen żywności. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM