Zmiany kryteriów w przyznawaniu wsparcia dla młodych rolników

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 22 lipca 2015 13:26

Zmiany kryteriów w przyznawaniu wsparcia dla młodych rolników Andrzej Gross, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa; fot. sadyogrody.pl

Wkrótce rusza nabór wniosków na „Młodego rolnika”. - To działanie po raz pierwszy skierowane jest dla rolników, którzy zaczynają dopiero działalność rolniczą. Młody rolnik może posiadać gospodarstwo, nie dłużej niż 12 miesięcy, może je urządzać, jednak de facto dopiero po złożeniu wniosków rozpocznie prawdziwą gospodarkę – mówił Andrzej Gross, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podczas konferencji prasowej.

Polska jest krajem młodych rolników. - Chcę wyraźnie podkreślić, że w krajach Unii Europejskiej rolnicy bardzo szybko się starzeją. Młodych rolników jest tam zaledwie 7,5 proc. Polska na tym tle jest krajem rolników bardzo młodych, bo na 1,3 mln złożonych wniosków, co najmniej jedna trzecia należy do rolników, którzy nie przekroczyli 40 roku życia. Dzieje się tak dlatego, że od samego początku wejścia do UE bardzo mocno wstawiamy na młodych rolników i oferujemy im różne formy wsparcia. Z dotychczasowej pomocy, na samo rozpoczęcie działalności rolniczej, skorzystało około 50 tys. gospodarstw – podkreślał Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Polska postrzegana jest jako kraj, który potrafi zatrzymać młodych na wsi. - Można powiedzieć, że mamy taki swój polski przepis na odmłodzenie wsi. Blisko 15 proc. ogółu rolników jest poniżej 35 roku życia co jest potwierdzeniem pozytywnej tendencji – podkreślał Andrzej Gross.

Niektóre kryteria, które młody rolnik musi spełnić, pokrywają się z tymi z lat ubiegłych, jednak jest kilka które uległy zmianom. - Pomoc finansowa przysługuje rolnikom, którzy złożyli wniosek i byli właścicielami gospodarstwa nie wcześniej niż 12 miesięcy od złożenia wniosku. Kolejną sprawą jest fakt, że gospodarstwo które powstanie w wyniku wsparcia finansowego musi osiągnąć wielkość ekonomiczną od 13 tys. euro do 150 tys. euro. Musi być zauważalny efekt wielkości ekonomicznej 10 proc. po trzech latach od rozpoczęcia działalności. Nowością jest również wprowadzenie przez młodego rolnika ewidencji przychodów i rozchodów. Nowym elementem jest również to, że rolnik wydatkuje co najmniej 70 proc. na środki trwałe w tym wyłącznie nowe maszyny i urządzenia – tłumaczył Gross.

 - Zależy nam na tym, żeby młodych rolników było jak najwięcej, ponieważ młodzi są bardziej podatni na innowacyjność, są chętni do współpracy i to dzięki nim powstają grupy producentów oraz organizacje – mówił Marek Sawicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM