Zmiana zasad dzierżawy nieruchomości z ANR

Autor: ANR; www.sadyogrody.pl 09 lutego 2015 16:15

Zmiana zasad dzierżawy nieruchomości z ANR fot. Fotolia

9 lutego 2015 r. decyzją Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych zmieniono zarządzenie Prezesa ANR z 18 stycznia 2013 r. w sprawie zasad dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Wprowadzone zmiany dotyczą możliwości przedłużenia okresu trwania umowy dzierżawy do 10 lat w przypadkach, kiedy nieruchomość nie może zostać sprzedana, bądź przemawiają za tym obiektywne względy przedstawione przez rolnika.

Przypadki w których może nastąpić przedłużenie okresu trwania umowy są następujące:

● dzierżawca poniósł znaczne nakłady finansowe, w ramach prowadzonej działalności rolniczej, natomiast przedłużenie umowy dzierżawy zapewni mu stabilność gospodarowania i zachowanie płynności finansowej gospodarstwa;

● dzierżawca wykupił ośrodek gospodarczy i prowadzi na nim działalność gospodarczą;

● przedmiotem dzierżawy są grunty na których znajdują się plantacje kultur wieloletnich;

● przedmiotem dzierżawy jest nieruchomość stawowa, której dzierżawca nie może nabyć ze względu na limit 500 ha UR (możliwy do sprzedaży na rzecz jednego nabywcy) i nieruchomości tej nie można podzielić ze względów gospodarczych;

W 2011 roku powierzchnia nowych dzierżaw wyniosła 11 tys. ha, w roku 2014 było to już 56 tys. ha., najwięcej w województwie zachodniopomorskim – 10,6 tys. ha.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM