Zmiana ustawy o ochronie roślin podpisana przez prezydenta

Autor: farmer.pl / PAP 17 grudnia 2014 13:45

Zmiana ustawy o ochronie roślin podpisana przez prezydenta fot. Michał Oleksy / PTWP

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał zniesienie obowiązku tłumaczenia na język polski załączników do wniosku o rejestrację środków ochrony roślin, którą zakłada ustawa o środkach ochrony roślin.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta, zmiana przepisów była wynikiem negatywnej oceny funkcjonowania przepisów z dnia 8 marca 2013 r. ustawy w zakresie obowiązku tłumaczenia załączników do wniosków na język polski oraz zniesienia obowiązującej przez wiele lat możliwości dodatkowego atestowania środków ochrony roślin, którym upłynął termin przydatności do użycia.

Według autorów nowelizacji (był to projekt poselski) tłumaczenie z angielskiego na polski obszernych dokumentów technicznych potrzebnych do rejestracji środka ochrony roślin jest zbędne, kosztowne i wstrzymuje procedury rejestracji. Etykiety informujące rolników m.in. o sposobie użycia środka, będą po polsku.

Po wejściu ustawy w życie możliwe będzie składanie załączników do wniosków, wedle wyboru wnioskodawcy, w języku polskim lub angielskim. Zasady składania wniosków pozostaną bez zmian - będą one składane wyłącznie w języku polskim.

Ponadto ustawa wprowadza możliwość pozostawania w obrocie i stosowania środków ochrony roślin, których termin ważności upłynął, jeśli wyniki badań przeprowadzonych przez certyfikowane laboratorium potwierdzą ich przydatność do użytku zgodnie z przeznaczeniem. Środki takie będzie można stosować przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy po upływie terminu ważności.

Ustawa wejdzie w życie 14 dni od jej ogłoszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM