Złota dekada polskiego rolnictwa. Ostatnie 10 lat należało do najlepszych w historii

Autor: Rzeczpospolita 07 lipca 2017 10:21

Złota dekada polskiego rolnictwa. Ostatnie 10 lat należało do najlepszych w historii fot. shutterstock

Mimo rosyjskiego embarga, ptasiej grypy czy ASF ostatnie dziesięć lat należało do najlepszych w historii polskich producentów mleka, drobiu, owoców - informuje Rzeczpospolita.

Co drugie eksportowane z Unii Europejskiej jabłko pochodzi dziś z Polski, z niektórych rynków wypychamy jabłka amerykańskie.

Według analityków banku BGŻ BNP Paribas ta branża producentów żywności jeszcze nigdy nie miała tak sprzyjającej koniunktury, a miniona dekada to wielki sukces polskiego sektora rolno-spożywczego. Najmocniej przyczyniło się do tego wejście do Unii Europejskiej, wraz z jej 500 mln zamożnych konsumentów, oraz światowe ceny.

Dariusz Szymański, prezes Spółdzielczej Grupy Producentów Owoców Nasz Sad przyznaje, że Polska długo była dużym producentem owoców na rynek rosyjski. - Gdy ten się załamał, musieliśmy szukać alternatyw. Wejście do UE stworzyło też dogodny klimat do inwestycji, powstało ok. 200 grup producenckich w sadownictwie. Dzięki dofinansowaniu powstały nowoczesne sortownie, które przygotowują jabłka w bardziej wyrafinowany sposób, np. w wytłoczkach. To pozwoliło na eksportowanie owoców na wymagające rynki, cały Bliski Wschód – Arabia Saudyjska, Emiraty Arabskie. Tam wcześniej królowało jabłko amerykańskie. Podobnie Indie i Wietnam. Nasza grupa wysyła tam owoce od dwóch lat. Egipt stał się chłonnym rynkiem, liczy dziś ok. 80 mln mieszkańców i nie produkuje jabłek. Po wiosennych przymrozkach szacujemy zbiory na ok. 60 proc. tych z ubiegłego roku - przyznaje na łamach Rzeczpospolitej Dariusz Szymański. 

Więcej w Rzeczpospolitej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM