Za ustawę o obrocie ziemią Polsce mogą grozić wielomilionowe kary

Autor: www.money.pl/www.sadyogrody.pl 02 maja 2016 08:08

Za ustawę o obrocie ziemią Polsce mogą grozić wielomilionowe kary Polsce grozi postępowanie przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, a w konsekwencji wielomilionowe kary / fot. shutterstock

Ustawa ograniczająca handel na wolnym rynku i wstrzymująca sprzedaż państwowej ziemi na pięć lat może godzić w unijne zasady swobody przepływu kapitału. Polsce grozi postępowanie przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, a w konsekwencji wielomilionowe kary - informuje money.pl.

Jeszcze przed uchwaleniem przepisów pojawiły się opinie, że mogą być one sprzeczne z unijnymi traktatami. Chodzi o zasadę swobodnego przepływu kapitału i o równe traktowanie obywateli Unii Europejskiej. Politycy rządzącej partii odpierali ten zarzut, argumentując, że w ustawie nie zapisano wprost zakazu sprzedaży ziemi cudzoziemcom. To - jak się okazuje - za mało, bo z Brukseli płyną sygnały, że KE sprawdzi, czy ustawa jest zgodna z unijnym prawem i rozważy podjęcie ewentualnych działań.

Jak mówi w rozmowie z money.pl dr Tomasz Gawarecki, adwokat z kancelarii KKPW z Krakowa, wyjaśnienie, że Polska chce chronić ziemię przed wykupem przez cudzoziemców może się okazać dla KE nieprzekonujące. Według niego, to bardzo słabe uzasadnienie. Większe szanse miałoby tłumaczenie, że ograniczamy swobodę przepływu kapitału ze względu na ważne względy społeczne czy ochronę społeczności lokalnych albo potrzebę kształtowania określonej struktury rolnej. To jest sprawa doboru argumentów. Możliwe, że KE nie dopatrzy się w ustawie sprzeczności z unijnym prawem, możliwe też, że wystarczą niewielkie modyfikacje. Trudno na razie w tej sprawie cokolwiek wyrokować - mówi mecenas.

Więcej na money.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM