Z rynku wycofano już 4,2 tys. ton produktów. W tym 3,6 tys. ton jabłek

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 23 grudnia 2016 11:16

Z rynku wycofano już 4,2 tys. ton produktów. W tym 3,6 tys. ton jabłek Obecnie producenci, którzy wycofali już produkty zadeklarowane w powiadomieniu, składają do ARR na bieżąco wnioski o płatność. / fot. shutterstock

Obecnie producenci, którzy wycofali już produkty zadeklarowane w powiadomieniu, składają do ARR na bieżąco wnioski o płatność. Do chwili obecnej wydano już 620 decyzji administracyjnych przyznających wypłatę środków finansowych w wysokości 7,4 mln zł, z czego wypłacono już ponad 2 mln zł do ilości 4,2 tys. ton produktów (w tym około 3,6 tys. ton stanowiły jabłka) - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Karolina Dziewulska-Siwek, rzecznik prasowy Agencji Rynku Rolnego.

Jak mówi, obecnie  ARR realizuje już V transzę wypłat w ramach dalszego wsparcia kryzysowego dla producentów owoców i warzyw poszkodowanych przez rosyjskie embargo. Przepisy, na których opiera się działanie Agencji reguluje rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2016/921 z dnia 10 czerwca 2016 r. ustanawiające dalsze tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia producentów niektórych owoców i warzyw.

Przepisy te stanowią kontynuację wypłaty wsparcia dla producentów owoców i warzyw poszkodowanych embargiem rosyjskim, to jest:

·       przeprowadzenie operacji wycofania z rynku do dnia 30 czerwca 2017 r.,

·       złożenie wniosków do dnia 31 lipca 2017 r.,

·       oraz płatność do dnia 30 września 2017 r.,

- Polskie przepisy w tym zakresie tj. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 05.09.2016 r. w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem dalszych tymczasowych nadzwyczajnych środków wsparcia dla producentów niektórych owoców i warzyw w związku z kontynuacją zakazu ich przywozu z Unii Europejskiej do Federacji Rosyjskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1523) (RRM)), weszło w życie w dniu 30 września 2016 r. i określiły realizację wskazanych dodatkowych ilości, jako zwiększenie wsparcia dla producentów pomidorów, marchwi, słodkiej papryki, ogórków i korniszonów do 10,9 tys. ton. oraz dla producentów jabłek i gruszek do 90,4 tys. ton - tłumaczy. 

Mechanizm zakłada przeprowadzenie operacji takich jak:

·       wycofanie z rynku na bezpłatną dystrybucję,

·       wycofanie z rynku na inne przeznaczenie.

Wycofaniem z rynku mogą zostać objęte następujące łączne ilości produktów:

·       90 400 ton jabłek i gruszek;

·       10 900 ton pomidorów, marchwi, słodkiej papryki, ogórków i korniszonów;

·       600 ton brzoskwiń;

·       500 ton śliwek i winogron.

Dostawy produktów objętych niniejszym mechanizmem można dokonać w ramach operacji wycofania z rynku (bezpłatnej dystrybucji, innego przeznaczenia) polegającej na przekazaniu tych produktów tylko do odbiorców ujętych w:

a)        Rejestrze uznanych organizacji charytatywnych i uprawnionych innych jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych, z tym, że uznana organizacja charytatywna wpisana do Rejestru posiadać musi również dodatkowo posiadać status organizacji pożytku publicznego (OPP), potwierdzony odpowiednim wpisem w KRS,

b)        Rejestrze przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się wytwarzaniem biogazu rolniczego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM