Wyższe wsparcie dla rolników, którzy ponieśli straty z powodu suszy

Autor: Wioleta Sobczak; www.sadyogrody.pl 29 lutego 2016 10:38

Wyższe wsparcie dla rolników, którzy ponieśli straty z powodu suszy fot. shutterstock

Rolnicy, którzy w 2015 roku ponieśli straty w wyniku suszy w uprawach drzew i krzewów owocowych i byli ubezpieczeni od wystąpienia klęsk żywiołowych otrzymali wsparcie w wysokości 688 zł/ha a nie jak zakładano pierwotnie 648 zł/ha. Wyższe wsparcie otrzymali również producenci posiadający inne uprawy. Wyniosło ono 344 zł/ha czyli było o 20zł/ha wyższe niż w pierwotnym założeniu.

Jak podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa większe wsparcie obejmie również rolników, których uprawy nie były ubezpieczone. Wsparcie to jest jednak znacznie niższe niż w przypadku producentów, którzy ubezpieczyli swoje uprawy. Jeśli straty zostały poniesione w uprawie drzew i krzewów wsparcie to wyniosło 344zł/ha i było o 20zł/ha wyższe niż zakładano. W pozostałych uprawach zmiana ta była mniejsza i wsparcie wzrosło jedynie o 10zł/ha osiągając poziom 172zł/ha.

Wnioski o wsparcie rolnicy mogli składać w ARiMR do 30 września 2015 r. Jak podaje ARiMR liczba wniosków złożona o pomoc, a tym samym wynikająca z nich kwota była znacznie wyższa niż zostało to zaplanowane w budżecie krajowym, stąd też koniecznym było zastosowanie współczynnika korygującego, który wyniósł 0,86. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM