Wycinanie drzew przez rolnika poza kontrolą gminy

$data.author.description Autor: farmer.pl 29 czerwca 2017 12:03

Wycinanie drzew przez rolnika poza kontrolą gminy fot. shutterstock

Ministerstwo Środowiska potwierdza, że rolnik nie musi zgłaszać do gminy chęci wycinki drzewa na gruncie przywracanym do działalności rolniczej  - informuje farmer.pl. 

Oto cała ministerialna informacja:

„W przypadku usunięcia drzewa w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego nie ma obowiązku uzyskiwania zezwolenia na usuniecie drzew, nie ma również obowiązku zgłaszania do organu zamiaru ich wycinki. 

Ponadto, w przypadku, gdy rolnik przed upływem 5 lat od wycięcia ww. drzew wystąpi o pozwolenie na budowę na działce, z której je usunął, a budowa będzie miała związek z prowadzeniem działalności gospodarczej, nie zostanie na niego nałożona opłata za usunięcie drzew. Usuwanie drzew w związku z przywracaniem gruntów do użytkowania rolniczego  nie podlega bowiem zgłoszeniu i oględzinom.

Niemniej, jeśli na nieruchomości prowadzona będzie działalność gospodarcza inna niż rolnicza, a drzewo usuwane będzie w celu prowadzenia tej działalności, wówczas w takim przypadku wymagane będzie zezwolenie na usunięcie drzewa, o ile nie będzie miało zastosowania inne odstępstwo wskazane w art. 83 f ust. 1 ustawy.

Usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia podlega administracyjnej karze pieniężnej. Dlatego w przypadku wątpliwości co do istnienia potrzeby uzyskania zezwolenia na usuniecie drzewa, najlepiej  zasięgnąć opinii organu właściwego do jego wydania (wójt, burmistrz, prezydent miasta).

Brak konieczności uzyskania zezwolenia na usunięcie drzewa nie wyklucza jednak innych ograniczeń w zakresie wycinki drzew, np. obowiązujących na obszarach chronionych czy względem zwierząt, roślin i grzybów objętych ochroną gatunkową.

Więcej na www.farmer.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM