Wsparcie dla nowych grup producentów w PROW 2014 - 2020

Autor: sadyogrody.pl 21 stycznia 2015 07:57

Wsparcie dla nowych grup producentów w PROW 2014 - 2020 fot. shutterstock.com

W nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 przewidziane jest wsparcie dla grup i organizacji producentów, a maksymalna równowartość może wynieść nawet 100 000 euro w każdym roku pięcioletniego okresu pomocy. Łącznie ma powstać około 2 000 grup producentów.

Grupowe działania producentów rolnych mogą ułatwić współpracę z przetwórstwem i rynkami zbytu. Ważne jest także, że organizowanie się w grupy pozwala na dysponowanie większą i jednolitą partią towaru o określonych standardach jakościowych, dzięki czemu możliwe jest zapewnienie ciągłości dostaw określonej wielkości partii towaru, a jest to niezwykle ważne z punktu widzenia sieci handlowych.

Nowy PROW na lata 2014-2020 przewiduje wsparcie finansowe dla grup i organizacji producentów rolnych, które zostały utworzone po 1 stycznia 2014 r., które wykonują swoją działalność jako mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo.

Wsparcie stanowi procentowy ryczałt od wartości przychodów netto grupy lub organizacji producentów ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, wytworzonych w gospodarstwach rolnych jej członków, w poszczególnych latach i sprzedanych odbiorcom niebędącym członkami grupy lub organizacji.

Grupy te powinny przedłożyć biznesplan i zadeklarować jego realizację w trakcie trwania 5-letniego okresu wsparcia. Pomoc przyznawana jest w okresie pierwszych 5 lat funkcjonowania grupy/organizacji od dnia rejestracji/uznania i wynosi: w pierwszym roku – 10 proc., w drugim – 8 proc., w trzecim – 6 proc., w czwartym – 5 proc., w piątym – 4 proc.

O wsparcie mogą ubiegać się podmioty, które nie były członkami grupy producentów, której przyznano pomoc na rozpoczęcie działalności ze środków Unii Europejskiej po dniu 1 maja 2004 r. oraz ci, którzy nie otrzymywali środków na ten sam cel w poprzednim PROW. Przeznaczono na nie 256 414 153 euro, a razem z pieniędzmi krajowymi 402 987 547 euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM