Wojna na tiry trwa. Rosyjskie ciężarówki zawracają na Białoruś z Ukrainy

Autor: PAP 16 lutego 2016 12:07

Rosyjskie ciężarówki zawracają na Białoruś z Ukrainy, gdzie blokują im przejazd działacze ukraińskich organizacji nacjonalistycznych. Wobec braku porozumienia Rosji z Polską w sprawie przewozów drogowych rośnie kolejka na granicy Białorusi z Litwą.

"Rosyjskie ciężarówki, które z powodu zablokowanych tras nie zdołały przejechać przez terytorium Ukrainy, by dostać się do państw UE, wracają na Białoruś" - oświadczył w poniedziałek szef Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi Alaksandr Ciszczanka.

Jednocześnie rosną kolejki ciężarówek na granicy z Litwą. W poniedziałek rano na wyjazd z Białorusi czekało ich już 460, zaś na wjazd - 150; w piątek na wjazd na Litwę z Białorusi czekało już nawet około 350 ciężarówek. Kolejek wyjazdowych nie ma na granicy z Łotwą, natomiast na wjazd czeka około 110 samochodów ciężarowych.

1 lutego wygasły zeszłoroczne rosyjskie zezwolenia na przewozy drogowe z Polski do Federacji Rosyjskiej. Strony nie osiągnęły jak dotąd porozumienia w sprawie zasad dalszego wykonywania przewozów drogowych do Rosji oraz ich liczby.

W związku z tym od początku miesiąca rosyjscy przewoźnicy zaczęli jeździć przez Litwę i Ukrainę. Jednakże w czwartek ukraińscy działacze organizacji nacjonalistycznych, w tym ludzie, którzy walczyli z prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wschodniej Ukrainie, ogłosili blokadę rosyjskich ciężarówek. Trwa ona m.in. przy granicy ze Słowacją i Węgrami.

W poniedziałek rząd Ukrainy wprowadził zakaz tranzytowych przejazdów rosyjskich samochodów ciężarowych przez terytorium kraju.

W grudniu Rosjanie wydali przepisy wykonawcze do umowy międzyrządowej z 1996 roku, która określa zasady realizowania przewozów drogowych pomiędzy Polską a Rosją. Zmieniły one znaczenie pojęcia przewozu na rzecz kraju trzeciego. Nowe przepisy strona rosyjska rozciąga także na towary produkowane w Polsce, np. przez filie firm zagranicznych. Przewóz na rzecz kraju trzeciego jest bardzo limitowany.

W pierwszym tygodniu lutego w ministerstwie infrastruktury i budownictwa w Warszawie przez trzy dni toczyły się rozmowy na temat zasad wykonywania przewozów drogowych do Federacji Rosyjskiej oraz ustalenia liczby zezwoleń na 2016 rok. Zakończyły się one bez porozumienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM