Władysław Kosiniak-Kamysz wystartuje w wyborach na szefa PSL

Autor: PAP 10 września 2016 11:47

Władysław Kosiniak-Kamysz wystartuje w wyborach na szefa PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL/ fot. PTWP

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że wystartuje w wyborach na szefa ludowców. W rozmowie z PAP przekonuje, że chce budować nową, lepszą partię. Zapewnia, że PSL- pod jego kierunkiem - nie będzie "totalnym antypisem". Krytykuje też prezydenta za to, że dzieli Polaków.

Kosiniak-Kamysz zapowiedział w rozmowie z PAP, że na kongresie PSL, który odbędzie się 19 listopada, wystartuje na szefa PSL.

"Nie po to zostałem prezesem PSL w najtrudniejszym dla niego momencie w ostatnich latach, żeby zrezygnować z tej funkcji (szefa partii) po roku, zrobię wszystko, żeby wygrać kongres. Mam ambicję na budowanie nowego, lepszego PSL, które jest mocne u swoich źródeł, ale nie tylko w czczeniu historycznych dat i rocznic, ale też w myśli, która wtedy została stworzona. Jest potrzeba nadania nowego wymiaru, rozpędu (partii), to jest możliwe" - przekonywał prezes PSL.

Jak zauważył, zgodnie ze statutem partii, na stanowisko szefa PSL musi być przynajmniej dwóch kandydatów. "Musi być kontrkandydat, czekam na niego, ale nie zawsze łatwo jest się określić (czy startować), szczególnie w tak trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się cała scena opozycyjna. Nie brakuje jednak w PSL rozsądnych ludzi, którzy mogą wystartować, ale zrobię wszystko, żeby wygrać kongres" - podkreślił.

"Nie przespałem ostatniego czasu (na stanowisku szefa partii), staram się budować, zapraszam do PSL wszystkich, to nie będzie tylko partia młodego pokolenia, każdy może mieć u nas godne miejsce. Jestem gotowy współpracować z każdym, nie ma żadnych rowów, między mną, a innymi liderami PSL. PSL nigdy nie będzie partią wodzowską, to jest partia, w której ważny jest zespół, drużyna" - przekonywał Kosiniak-Kamysz.

Przypomniał, że po wyborach parlamentarnych, w których PSL otrzymał tylko 5,13 proc. głosów, nie było wielu chętnych do walki o przywództwo w PSL. "Niewielu chciało wziąć na siebie odpowiedzialność w okresu wielkiego smutku po porażce. Jak PSL dostał po plecach w wyborach, to emocje drzemiące w sympatykach PSL były mocne, ale trzeba to było wziąć na siebie" - zaznaczył polityk. Przyznał, że PSL przeżywało trudny czas po wyborach parlamentarnych, ale - jak zastrzegł - pomimo różnych zakusów nie udało się też rozbić formacji.

Pytany, jaka jest przyszłość w partii b. prezesa PSL Waldemara Pawlaka, Kosiniak-Kamysz powiedział: "Waldemar Pawlak nie jest byłą gwiazdą PSL, jest wciąż ikoną PSL, dwukrotnym premierem, wieloletnim wicepremierem, jest niezwykle mądrym i ważnym politykiem, cieszę się, że mogę z nim współpracować, niewątpliwie czuję od niego wsparcie. Jestem w jakiś sposób jego wychowankiem, on mnie wspierał, promował, zaproponował mi funkcję ministra".

Kosiniak-Kamysz zadeklarował, że PSL - pod jego przywództwem - nie będzie w totalnej opozycji. "My nie jesteśmy formacją, która zaprezentuje program pt. totalny antypis, uważam że on nie jest potrzebny. Zaprezentuję program, który w wielu sferach przywróci normalność. Nie wszystko nam się też udawało i z tego też trzeba wyciągnąć wnioski" - zapowiedział. Przypomniał, że klub PSL głosował m.in. za programem 500 plus. Podkreślił jednocześnie, że samym programem 500 plus nie zbuduje się pozycji narodu, gospodarki, rynku pracy, ani na dłuższą metę jakości życia.

Jak dodał, podoba mu się np. wsparcie dla polityki historycznej, która - jego zdaniem - jest potrzebne. Skrytykował jednocześnie wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy na pogrzebie "Inki" i "Zagończyka". Jak ocenił, prezydent dzieli Polaków, nie buduje wspólnoty. "To oderwanie od deklaracji, które składał prezydent" - przekonywał prezes PSL. Prezydent powiedział na pogrzebie m.in.: "O ile do 89. roku można powiedzieć, że rządził ustrój tych samych zdrajców, którzy zamordowali +Inkę+ i +Zagończyka+, to przecież po 89. roku teoretycznie nie. To jak to się stało, że trzeba było 27 lat czekać?".

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM