Wkrótce zostaną uruchomione nabory o przyznanie pierwszych środków z nowego PROW

Autor: sadyogrody.pl 23 stycznia 2015 16:57

Wkrótce zostaną uruchomione nabory o przyznanie pierwszych środków z nowego PROW fot. shutterstock.com

Ze środków z PROW 2007-2013 skorzystało prawie 300 tysięcy gospodarstw, a PROW na lata 2014-2020 to oferta dla kolejnych 300 tysięcy gospodarstw.

Minister Rolnictwa poinformował, że Polska ma powody do zadowolenia, gdyż zakontraktowano 99,8 procent środków z PROW 2007-2013, a wypłacono już 85 procent środków. Rezultaty przeszły wszelkie oczekiwania i polscy rolnicy dowiedli jak ofensywnie wykorzystuje się szanse i w krótkim czasie można dokonać ogromnych przeobrażeń w rolnictwie i na polskiej wsi.

PROW 2014-2020 to szansa zwłaszcza dla gospodarstw na małych i średnich areałach gruntów. Do dyspozycji producentów rolnych jest przeszło 13 mld euro (ze środków unijnych i krajowych) oraz 5,2 miliarda euro przesuniętych z na rzecz wsi z funduszy spójności. Wraz z pieniędzmi na dopłaty bezpośrednie daje to kwotę ponad 42 miliardów euro, które będzie można przeznaczyć na rozwój gospodarstw, terenów wiejskich i sektora rolno-spożywczego.

- Pieniądze nie leżą na ulicy, ani przed urzędami państwowymi. Znajdują się natomiast w konkretnych programach pomocowych w tym właśnie w PROW, a ci którzy sięgną po nie szybciej, będą odnosili sukcesy bo będą bardziej konkurencyjni na rynkach – poinformował Marek Sawicki na konferencji "Rozwój obszarów wiejskich w Polsce w ramach PROW 2007-2013 oraz PROW 2014-2020" zorganizowanej 22 stycznia br. w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie.

Według resortu rolnictwa jeszcze w pierwszym kwartale br., uruchomione zostaną nabory wniosków o przyznanie środków z trzech pierwszych priorytetowych działań Programu. Chodzi o premie dla młodych rolników, modernizację gospodarstw rolnych oraz wsparcie inwestycji w infrastrukturę na wsi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM