Witold Boguta: Nie należy obawiać się walki o każdy kilogram surowca (video)

Autor: www.sadyogrody.pl 15 października 2015 10:16

Witold Boguta: Nie należy obawiać się walki o każdy kilogram surowca (video) Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Producentów Owoców i Warzyw/ fot. PTWP

- W tym roku przez suszę najbardziej ucierpiały te uprawy owoców i warzyw, które nie były nawadniane. W zależności od regionu straty są różne, w najbardziej poszkodowanych miejscach straty sięgają nawet do 50 proc. Tam, gdzie warzywa były nawadniane plony mamy porównywalne z latami ubiegłymi - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

-W owocach mamy do czynienia z mniejszymplonowaniem, owoce są mniejsze. Jednak głównym problemem jest to, że w dalszym ciągu nie wiemy jaka będzie sytuacja po przechowaniu, zwłaszcza jabłek, tych które pochodzą z sadów nawadnianych. Bo jak dotąd nie ma żadnych doświadczeń, nie wiadomo czy nie zaszły jakieś procesy fizjologiczne, które później negatywnie wpłyną na owoce - mówi Witold Boguta.  

 

Czy producenci muszą się obawiać dostępu do surowca?

- Tam gdzie plony są niższe może być problem z  zaopatrzeniem w surowiec zakładów przetwórczych. Mam na myśli głównie przetwórców warzyw, tych którzy mrożą warzywa czy w inny sposób je przetwarzają. Jeśli chodzi o przetwórstwo owocowe, przed wszystkim jabłka, już dzisiaj mamy do czynienia z sytuacją, że ta cena przemysłu jest raczej zadowalająca dla producenta, ale na to składa się to m.in. to, że nie najgorzej sprzedaje się koncentrat jabłkowy w skali świata to powoduje, że przetwórcy są skłonni płacić wyższe ceny. Będzie natomiast nieco mniej jabłek z tych sadów przydomowych i nienawadnianych - mówi Witold Boguta.

Czy należy spodziewać się walki o surowiec?

- Myślę, że przetwórcy mają już na tyle silny instynkt samozachowawczy i na tyle już przez ostatnich kilkanaście lat przykładów, że ta walka cenowa prowadzi do niczego, że raczej tym razem skończy się to tym, że część zakładów po prostu mniej kupi. Natomiast nie sadzę, żeby to powodowało niebotyczne wzrosty cen wynikające z walki o każdy kilogram surowca - dodaje Witold Boguta.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM