Witold Boguta: Grupy producenckie, przez embargo, straciły dużo pieniędzy (video)

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 17 listopada 2015 10:00

Witold Boguta: Grupy producenckie, przez embargo, straciły dużo pieniędzy (video) Witold Boguta, prezes KZGPOiW/ fot. Żelazna studio

- Na kondycję finansową grup producenckich składa się kilka czynników. Wstępne uznanie trwa 5 lat, następnie kończy się pomoc, a zaczyna normalne funkcjonowanie już uznanej organizacji jako podmiotu na rynku. Na trudną sytuację w poprzednim sezonie nałożyło się rosyjskie embargo. Można powiedzieć, że grupy z powodu niskich cen straciły duże ilości pieniędzy – mówi serwisowi www.sadyogrody Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

- O sytuacji ekonomicznej grup producenckich decyduje również postawa ich członków. Podstawowy ich obowiązek polega na sprzedaży produkcji zgodnie z przepisami. Jednak nie wszyscy członkowie to robią, co zmniejsza volumen sprzedaży, a tym samym tę faktycznie dokonywaną sprzedaż obciąża wyższymi kosztami stałymi - mówi prezes KZGPOiW.

 - Mamy pierwsze upadłości grup, lecz nie należy jeszcze mówić o tragicznej sytuacji. Upadłość w gospodarce rynkowej jest poniekąd sprawą naturalną. Oczywiście - z punktu widzenia sektora, czy producentów – niekorzystna jest sytuacja, gdy majątek przechodzi w inne ręce, bowiem wraz z majątkiem przechodzą rynki zbytu. Musimy zastanowić się w jaki sposób skorzystać chociażby z doświadczeń spółdzielczości Europy Zachodniej, która można powiedzieć, że nie zna pojęcia upadłość – komentuje Boguta.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM