Więzienie za handel fałszowanymi pestycydami

$data.author.description Autor: Farmer.pl 04 maja 2015 11:13

Więzienie za handel fałszowanymi pestycydami fot. Farmer.pl za DuPont

Sprzedaż nielegalnych środków ochrony roślin jest bardzo lukratywnym procederem, dlatego rolnicy coraz częściej mogą spotkać się z fałszowanymi pestycydami. Oszuści nie mogą się jednak czuć bezkarni - pisze serwis Farmer.pl.

Szacuje się, że nawet jedna czwarta wszystkich pestycydów znajdujących się w obiegu w państwach członkowskich Unii Europejskiej może pochodzić z nielegalnego źródła, wynika z danych Europejskiego Obserwatorium do Spraw Naruszeń Praw Własności Intelektualnej i Europolu. Z kolei w Polsce "rynek" ten ocenia się na 7, a nawet 10 proc. i więcej.

Co ważne, niestety proceder ten rozwija się w najlepsze, zwłaszcza teraz w pełni okresu wegetacyjnego. Najwięcej podróbek sprowadzanych jest do nas zza wschodniej granicy, ale zdarza się też, że pochodzą one z krajów Unii.

Jak podaje DuPont, orzeczono za handel podrabianymi środkami ochrony roślin 8 miesięcy pozbawienia wolności (od wyroku przysługuje apelacja). Firma wspiera organy ścigania z województwa lubelskiego w sprawie dotyczącej nielegalnych pestycydów.

- Zakwestionowane produkty w 500 gramowych plastikowych butelkach z etykietami, na których znajdują się również napisy cyrylicą, sprowadzane były zza wschodniej granicy. To typowe cechy podrobionych środków ochrony roślin oferowanych zarówno w Internecie, jak i w tradycyjnych kanałach dystrybucji. Są to towary nielegalne i potencjalnie niebezpieczne w użyciu, ponieważ nigdy nie były testowane pod względem bezpieczeństwa dla zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego – podaje DuPont.

Czytaj więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM