Więcej wsparcia dla sadowników? Morawiecki odwiedził gospodarstwo k. Grójca (zdjęcia)

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 05 października 2017 09:23

- Polskie owoce i warzywa, przetwórstwo rolno-spożywcze to wielka nadzieja gospodarki i krajowego eksportu – mówił wicepremier Mateusz Morawiecki, minister rozwoju i finansów, podczas spotkania prasowego w zakładzie produkcyjnym Świeży Owoc Sp. z o.o. Wcześniej odwiedził gospodarstwo sadownicze Ewy i Andrzeja Mrozów w Kozietułach Nowych koło Grójca.

W spotkaniu z wicepremierem uczestniczyli także Rafał Antczak, wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego oraz Bartłomiej Brodzik, prezes firmy Świeży Owoc Sp. z o.o.

Wicepremier Morawiecki poinformował, że w Ministerstwie Finansów przystąpiono do prac, które mogą być dodatkowym impulsem do rozwoju zwłaszcza przemysłu jabłkowego. - Nasz narodowy trunek, ale jeszcze za mało popularny, jakim jest cydr, ma szanse być bardziej popularny, ponieważ chcemy dla mniejszych i średnich producentów zrezygnować z pobierania akcyzy – mówił.

Podczas spotkania z producentami jabłek dyskutowano o możliwościach eksportowych do Chin, Indii, Pakistanu oraz na inne perspektywiczne rynki, bo – jak powiedział – to szansa dla polskiego sadownictwa. I zapewnił, że rząd chce i będzie pomagać w rozwoju produkcji, ale również w eksporcie polskich owoców i warzyw na cały świat.

Dodał, że rząd pracuje nad rozwiązaniami dotyczącymi pracy sezonowej. - Uzgodniliśmy przyjęcie specjalnych regulacji ryczałtowego zatrudniania krótkoterminowego pracowników, zwłaszcza do prac w rolnictwie. Chcemy ułatwić producentom i sadownikom, wszystkim przedsiębiorcom zatrudnianie na okres 1-4 miesięcy, wraz ze składką zdrowotną, podatkiem – mówił Morawiecki.

Rafał Antczak, wiceprezes banku PKO BP podkreślał, że rolnictwo i przetwórstwo owocowo-warzywne wykazuje najszybciej rosnąca produktywność wśród sektorów polskiej gospodarki. - Wśród naszych klientów rolnicy w 95 proc. korzystają z bankowości elektronicznej. Mówimy o zupełnie innym rolnictwie i przetwórstwie, które obecne jest teraz w Polsce, niż było kilka czy kilkanaście lat temu. Dlatego też PKO BP od października rozpoczął funkcjonowanie w obszarze małych i średnich firm, które jest specjalnie dedykowane, żeby wspierać rozwój małych i średnich firm – powiedział.

I wyraził nadzieję, że dzięki temu polskie rolnictwo będzie dalej zdobywało światowe rynki eksportowe. Najważniejsze elementy kierowanej do rolników i przetwórców oferty PKO BP to: brak opłaty za prowadzenie rachunku, wydłużony okres dostępności kredytu obrotowego, w rachunku bieżącym, możliwość udzielania finansowania bez zabezpieczeń rzeczowych nawet do 500 tys. zł, kredyt inwestycyjny nawet na 20 lat.

Z analizy przygotowanej przez analityków banku PKO BP wynika, że przetwórstwo owocowo-warzywne jest coraz ważniejszym sektorem w przemyśle spożywczym. Krajowa produkcja przetworów z owoców i warzyw dynamicznie rośnie, z uwagi na systematyczny wzrost bazy surowcowej. Średnioroczne tempo wzrostu produkcji owoców i warzyw w Polsce w latach 2011-2016 wyniosło 4,8 proc.

Eksperci banku PKO BP poinformowali, że jednym z motorów napędowych rozwoju polskiego przetwórstwa owoców i warzyw jest rosnący eksport. Źródłem przewag konkurencyjnych polskich przetworów na rynkach zagranicznych są niższe koszty pracy, a także wysoka jakość owoców i warzyw. Wzrasta również spożycie przetworów warzywnych w kraju, stymulując rozwój sektora mrożonek.

W sezonie 2017/18, z uwagi na niższe r/r zbiory w Polsce i wielu krajach UE oraz wysoką konkurencję o surowiec, ceny owoców i warzyw w przetwórstwie wzrosły.

Bartłomiej Brodzik, prezes zarządu Świeży Owoc Sp. z o.o. powiedział, że od momentu powstania firma rozwija działalność produkcyjną, przechowalnictwo, oraz dystrybucję owoców zarówno na polski rynek, jak również z coraz większymi sukcesami na bliskie i dalekie rynki eksportowe. - Dostaliśmy otwarte drzwi w przypadku rynku chińskiego na który eksportujemy jabłka od 2016 roku. Oprócz Chin, nasze owoce z sukcesem docierają do Indii, Pakistanu, Jordanii, Brazylii i Kanady. Dokładamy wszelkich starań, aby odmiany jeszcze mało znane, a coraz bardziej doceniane na Dalekim Wschodzie, były wysyłane jak najlepiej opakowane i wysokiej jakości – mówił.

Spółka Świeży Owoc powstała w 2009 roku, w miejscowości Modrzewina k. Goszczyna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM