Wiceminister Zarudzki przeprasza za sytuację dot. wypłat dopłat bezpośrednich

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 21 stycznia 2016 16:14

Wiceminister Zarudzki przeprasza za sytuację dot. wypłat dopłat bezpośrednich Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa/ fot.minrol.gov.pl

- Nie są zagrożone płatności bezpośrednie dla rolników w trybie ustawowym, co oznacza, że do 30 czerwca będą wypłacone. Jedyne co mogę powiedzieć to przepraszam za taką sytuację. Przyjmujemy ciągłość władzy i odpowiedzialność za to, co jest, ale nie jesteśmy w stanie pewnych rzeczy ukierunkować tak, jakbyśmy mieli wpływ na tę rzeczywistość od początku – mówił Ryszrad Zarudzki, wiceminister rolnictwa na konferencji prasowej.

Jak mówił, 18 listopada, czyli dzień przed powołaniem na stanowisko do ministerstwa dotarła informacja, że system nie będzie działał. - Nie chce nadużywać słów, nie wiadomo z czego to wynikało, jednak fakty są takie, że z dniem 1 grudnia nie było możliwości - zgodnie z wcześniejszym harmonogramem - realizowania wypłat. Nie tyle nie było możliwości prowadzenia wypłat, co nie było absolutnie żadnej możliwości szybszego wypłacania dopłat dla rolników – dodał.

- Do końca listopada można było wypłacać zaliczki i wypłaciliśmy 20 proc. puli przeznaczonej na ten cel. W okresie od 16 października do 30 listopada 2015 r., z tytułu zaliczek na poczet płatności bezpośrednich wypłacono 2,68 mld zł dla ok. 1,071 mln rolników. Zaliczki, w wysokości 50 proc., były wypłacane na poczet jednolitej płatności obszarowej, płatności dodatkowej, płatności do roślin wysokobiałkowych oraz płatności do owoców miękkich – podkreślił wiceminister rolnictwa.

Od 1 grudnia miały zacząć się wypłata płatności bezpośrednich w pełnej wysokości. - Nie można powiedzieć, że ich nie było jednak odbywało się to wszystko powolnie i były możliwe tylko tam gdzie naliczanie było bez żadnych problemów, gdzie wszystko się zgadzało, dla małych gospodarstw. Od dwóch dni mamy uruchomiony moduł awaryjny po aneksie z firmą informatyczną – poinformował Zarudzki.

- Można postawić pytanie, dlaczego nie można wymienić firmy informatycznej na nową? Otóż cała procedura trwa osiem miesięcy i możemy narobić jeszcze więcej szkód – dodał.

- Do końca stycznia planuje się wypłatę 3,5 mln zł dla około 500 tys. rolników. Do końca tego miesiąca ogółem otrzyma ok. 751 tys. rolników (55 proc. rolników ubiegających się o wsparcie za 2015 r.), na łączną kwotę 6,433 mld zł, co stanowi 44,4 proc. całkowitej kwoty płatności bezpośrednich. - Nie chciałbym rzucać cyframi, ile to rolnicy dostaną miliardów z Unii Europejskiej. Doskonale wiemy, że w tym roku była susza, niskie ceny na produkty rolne. Warto podkreślić, że dzięki tym dopłatom rekompensuje się niższe ceny produktów. Płatności bezpośrednie mają pewne swoje zadanie, regulacji rynków i dawanie godziwej rekompensaty za ich pracę i produkcję – podkreślał.

W lutym zaplanowana jest wypłata 1 mld zł, dla ok. 100 tys. rolników. Ogółem do końca lutego płatności otrzyma 850 tys. rolników na łączną kwotę 7,433 mld zł, co stanowi 51,3 proc. całkowitej koperty finansowej. W marcu planowana jest kolejna „transza”, która ma wynieść około 3 mld zł dla ok 300 tys. rolników. Łącznie do końca marca 2016 r. płatności otrzyma 1 150 tys. rolników na kwotę 10,4 mld zł, co stanowi ok. 72 proc. całkowitej koperty finansowej. W miesiącach kwiecień-czerwiec będzie wypłacona pozostała kwota, czyli 3,7 mld zł dla 200 tys. rolników.

Jak informuje resort rolnictwa, przewidywany harmonogram wypłat mieści się w dopuszczalnych prawem terminach, jednak tempo ich realizacji nie jest zadowalające. Przyczyn takiej sytuacji wynikają z niedostatecznego nadzoru nad zamówieniem i prawidłowością wykonania systemu informatycznego przez wykonawcę, a także z niedotrzymania umów i przyjętych zobowiązań.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM