Wciąż trwają spory dot. przebiegu linii wysokiego napięcia

Autor: www.jablonka.info/www.sadyogrody.pl 26 września 2016 12:07

Wciąż trwają spory dot. przebiegu linii wysokiego napięcia Rada miejska jednogłośnie przyjęła uchwałę sprzeciwiającą się budowie linii 400 kV na terenie gminy Grójec / fot. pixabay

Rada miejska jednogłośnie przyjęła uchwałę sprzeciwiającą się budowie linii 400 kV na terenie gminy Grójec - informuje jablonka.info.

Od ponad roku toczą się spory, gdzie powstać ma linia o mocy 400 kV łącząca Kozienice z Ołtarzewem. Przygotowano pięć wariantów przebiegu inwestycji, ale pod analizę poddano jedynie cztery (piąty odrzucono ze względów technicznych). I wszystkie cztery zakładają, że słupy energetyczne staną na terenie gminy Grójec. Mieszkańcy kilkunastu wsi znaleźli się więc w sytuacji nie do pozazdroszczenia.

Na początku sierpnia zapadła decyzja, że linia zostanie wybudowana z wariantem określonym w planie zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego. Oznacza to, że inwestycja powstanie m. in. na terenach Falęcina, Częstoniewa-Kolonii, Żyrówka, Lisówka, Lesznowoli, Mirowic, Chudowoli i Lasu Lesznowolskiego. Na wieść o tym mieszkańcy tych miejscowości aktywnie włączyli się do protestu przeciwko inwestycji – zorganizowali spotkania informacyjne, brali udział w blokadach dróg. Pojawili się również na sesji rady miasta Grójec (19 września), domagając się zdecydowanych działań władz gminy przeciwko budowie linii.

Jeden z postulatów mieszkańców został spełniony – rada miejska, przyjmując odpowiednią uchwałę, opowiedziała się wyraźnie przeciwko budowie linii na terenie gminy Grójec. 

22 września, w Warszawie odbył się tzw. „Czarny Marsz Milczenia”, czyli protest mieszkańców 11 gmin, które – według decyzji, jaka zapadła w sierpniu – staną się gospodarzami linii 400 kV. Manifestacja przeciw budowie linii była bardzo wymowna – demonstrujący (w znakomitej większości ubrani na czarno) przywieźli ze sobą 11 trumien (każda symbolizowała jedną gminę), a na transparentach, które trzymały w ręku dzieci, widniały m. in. hasła: „Chcę być zdrowa”, „Ja chcę żyć”.

Więcej w serwisie jablonka.info. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM