Wapnowanie gleb będzie dofinansowane od przyszłego roku?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 05 lipca 2017 15:29

Wapnowanie gleb będzie dofinansowane od przyszłego roku? Fot. za Farmer.pl

Gleby mamy złe, ich stan się pogarsza - taki wniosek nasuwa się z informacji, przygotowanej przez MRiRW na dzisiejsze posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi – czytamy w Farmerze.

W Polsce przeważają gleby lekkie, piaszczyste, narażone na suszę.

Odczyn gleb pogarsza się, zarówno jeśli chodzi o średnie wartości, jak i mediany. Gleb kwaśnych i bardzo kwaśnych w roku 2015 było 65,3 proc. „Biorąc pod uwagę stan zakwaszenia gleb w Polsce oraz obserwowane trendy zmian odczynu, istnieje pilna potrzeba wprowadzenia instrumentów w postaci programów uświadamiających oraz zachęcających dla powszechnego stosowania zabiegu wapnowania” – zauważa minister rolnictwa, ale w przygotowanej informacji nic nie dodaje na temat możliwości finansowania tego zabiegu.

- Pracujemy nad przywróceniem dopłat do wapnowania gleb. Dobrze byłoby, gdyby w przyszłym roku ruszyły takie dopłaty z wykorzystaniem funduszy ochrony środowiska – mówiła podczas posiedzenia KRiRW wiceminister Ewa Lech i informowała o zaplanowanych rozmowach na ten temat z Ministerstwem Środowiska.

Ogólny bilans materii organicznej w glebach Polski, nie uwzględniający przyorania słomy, jest na poziomie kraju negatywny. Mogłaby temu zaradzić dawka obornika wynosząca 9-10 t /ha rocznie, ale obecnie wynosi ona około połowę mniej. O połowę spadła obsada zwierząt w przeliczeniu na DJP (w okresie 1980-2015 z 0,75 do 0,46 DJP).

Jak podaje MRiRW, w kolejnych 50-60 latach „nie należy spodziewać się drastycznego spadku węgla w glebach i związanego z tym spadku żyzności gleb, o ile bilans węgla w glebie (uwzględniający mineralizację, resztki pożniwne, przyorywane nawozy zielone, nawożenie nawozami mineralnymi – obornik, organicznymi – komposty, pofermenty itd.) nie będzie negatywny, a warunki wilgotnościowe nie pogorszą się drastycznie”.

Więcej w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM