W UE powinna być jedna stawka dopłat bezpośrednich

$data.author.description Autor: Farmer.pl 07 lipca 2016 14:03

W UE powinna być jedna stawka dopłat bezpośrednich Jak uważa resort rolnictwa, stawka płatności na ha powinna być jednakowa we wszystkich państwach członkowskich i wynosić 260 euro / fot. shutterstock

Najpierw w tym roku czeka nas przegląd funkcjonowania WPR, a do końca przyszłego roku poznamy wieloletnie ramy finansowe na okres po 2020 r. Ważą się losy kształtu unijnej polityki rolnej. Jak uważa resort rolnictwa, stawka płatności na ha powinna być jednakowa we wszystkich państwach członkowskich i wynosić 260 euro - podaje farmer.pl.

Podkomisja stała do spraw monitoringu Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej zapoznała się dziś z informacją ministrów rolnictwa i rozwoju wsi oraz rozwoju na temat planów i propozycji zmian dotyczących Wspólnej Polityki Rolnej oraz Polityki Spójności po 2020 r.

Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki poinformował, że do końca 2017 r. będą przedstawione przez Komisję Europejską wieloletnie ramy finansowe po 2020 roku. Oczekuje się, że znane też będą wówczas zasady realizacji polityki rolnej. Teraz więc założenia tej polityki będą wypracowywane.

Do końca tego roku KE przedstawi natomiast przegląd obecnie funkcjonujących ram finansowych. Dokument KE – spodziewany jako komunikat – może tworzyć rewizję dotychczasowych założeń finansowych, bez zmiany puli przysługującej poszczególnym państwom.

Przegląd obejmie ocenę wydatków i ich efektywność, może też zaowocować zmianami w WPR (uproszczenie) – zatem określi też kształt WPR po 2020 roku.

W najbliższych dwóch latach określane są więc kierunki, w jakich rozwinie się unijna polityka rolna po 2020 r.

Jak poinformował wiceminister, od stycznia 2016 r. w MRiRW funkcjonuje zespół zajmujący się przeglądem WPR i mający określić jej dalsze kierunki. Rząd zajmuje się też strategią negocjacji (poprowadzi je MSZ).

Czytaj więcej na www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM