W środę senat zajmie się ustawą o ziemi

Autor: PAP 13 kwietnia 2016 10:15

W środę senat zajmie się ustawą o ziemi Senat miał zająć się ustawą o ziemi w ubiegłym tygodniu, jednak punkt ten przesunięto. PiS podkreśla, że zrezygnowano z przyspieszonego trybu procedowania ustawy / fot. shutterstock

Ustawą o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnych Skarbu Państwa zajmie się Senat na rozpoczynającym się w środę dwudniowym posiedzeniu.

Senat miał zająć się ustawą o ziemi w ubiegłym tygodniu, jednak punkt ten przesunięto. PiS podkreśla, że zrezygnowano z przyspieszonego trybu procedowania ustawy; według opozycji wpłynęła na to negatywna reakcja wsi na zawarte w ustawie propozycje.

Uchwalona 31 marca przez Sejm ustawa wstrzymuje sprzedaż państwowych gruntów na 5 lat z wyjątkiem nieruchomości do 2 ha oraz innych przeznaczonych np. na cele nierolne jak pod budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowo-logistyczne czy składy magazynowe.

Reguluje też prywatny obrót ziemią; zakłada, że nabywcą ziemi rolnej może być jedynie rolnik indywidualny czyli osoba fizyczna, która osobiście gospodaruje na gruntach do 300 ha, posiada kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkuje w gminie, gdzie jest położona co najmniej jedna działka jego gospodarstwa. Zgodnie z ustawą nabywać ziemię rolną będą mogły Kościoły i związki wyznaniowe.

Ustawa zakłada, że Agencja Nieruchomości Rolnych będzie miała prawo pierwokupu ziemi, jednak nie będzie to dotyczyło dziedziczenia gospodarstwa przez osoby bliskie. Ma wejść w życie 30 kwietnia br., bo 1 maja kończy się 12-letnie moratorium na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM